Otravné octomilky: zaručené fígly jak na ně

Otravné octomilky: zaručené fígly jak na ně 2048 2560 Pakvítko
octomilka

Jak spatříte jednu, panika je na místě. Jedna poletující octomilka v kuchyni je předzvěstí muší apokalypsy. Protože doma vermikompostuju, jsou pro mě octomilky velké téma. Co mi na ně zabírá?

Trocha teorie a čím (ne)škodí octomilka

Octomilka je dvoukřídlý hmyz, pravděpodobně budete znát i její latinské označení Drosophila. Je jich samozřejmě značné množství druhů, doma nás nejvíc otravuje octomilka obecná, neboli vinná či ovocná muška. Či jak chcete – potvora potvorácká.

Octomilka nemá potřebu se schovávat, je všude a s neskrývanou chutí sedá na cokoliv sladkého, lepkavého, kvasícího. A co hůř, octomilka velmi ráda osídluje vermikompostér. Faktem ale je, že mu vlastně neškodí. Larvy se živí tlejícími zbytky a tím vlastně napomáhají celému procesu kompostování. Ha! Tak proč ji vlastně nemáme tak rádi?

Jednoduše proto, že při přemnožení jsou neskutečně otravné. Projdete se a zvedne se hejno. A když přijde návštěva, hanbou se propadáte, protože to vypadá, jako byste doma kvasili švestky na pálenku a nebo jednoduše neumývali kuchyň. (Teď trochu přeháním, jsem posedlá úklidem, většině lidí je to šuma fuk.)

Pro octomilky je také typický poměrně rychlý rozmnožovací cyklus. A taky ultrarychlé vyhledání odložené skleničky vína, haha. Na druhou stranu žijí poměrně krátce. A oboje bud značnou výhodou při jejich likvidaci. Když nejsou přítomni dospělci, nemůžou se rozmnožovat a tím pádem nejsou ani nové octomilky.

Vyrobte si past na octomilky

A teď se nebavíme o lepových destičkách, na ty octomilky se octomilky příliš nechytají. Vyzkoušela jsem podomácku vyrobenou pastičku v podobě skleničky s ovocnou šťávou a řeknu jedno: je senzační!

Potřebujete:

  • několik skleniček
  • víno/ovocnou šťávu/džus
  • potravinářskou fólii
  • kapku přípravku na nádobí
  • párátko

Postup: Do skleničky nalejete víno/džus nebo cokoliv sladkého. Přidáte kapku smáčedla (poslouží přípravek na nádobí). Skleničku přikryjete fólií a propícháte dírky párátkem. Octomilky se do skleničky dostanou, ale už nebudou moci zpět. Časem se ve šťávě utopí.

Skleniček vyrábím několik. Jednu dávám na okno, druhou na linku a třetí přímo do vermíku. Žížalám nevadí, octomilky jim však neodolají. Nelekejte se, že se prvních pár dní nic neděje, mám vyzkoušeno, že je lepší, když šťáva začne kvasit (trvá tak 2-3 dny). Zhruba do 7-14 dní je po octomilkách.

TIP: Nejlépe funguje víno, burčák či ovocný džus.

Jak předcházet octomilkám

Nejlepší je samozřejmě prevence. Nedat jim jednoduše příležitost vyskytnout se u vás doma.

  • Nedonést si octomilky s násadou žížal (jenže to vám nikdo nezaručí).
  • Nedonést si octomilky s ovocem z obchodu. Nejčastější příčina, někdy si donesete vajíčka třeba na banánu a ani o tom nevíte.
  • Bioodpad a ovo-zel nenechávat volně na lince. Ale jasně. Já třeba velkou část ovozel nechávám venku. Když jsou doma octomilky, nekompromisně zaklízím.
  • Udržovat kuchyň, koše, odpady v čistotě.
  • Bioodpad před zkrmením projet na pár sekund v mikrovlnce (zahubí se tak případné larvy či nakladená vajíčka). Působí jako prevence v případě nakladených vajíček. Dělám jak kdy, dost to flákám.
  • Někdo preferuje mrazák – bioodpad zamrazit a zase rozmrazit. Zkoušela jsem, ale přijde mi to jako extrémně zdlouhavé, navíc nemám v mrazáku moc místa.

Octomilky ve vermikompostéru

No jo, ale co dělám, když už osídlí i vermikompostér? Kromě výše zmíněného jsem se dopracovala k následujícímu postupu:

  • Omezuju krmení. Klidně na 14 dní. Žížaly to vydrží a sníží se tím množství tlejícího materiálu k líhni.
  • Kompost pravidelně promíchávám (stačí ob několik dní, častěji to žížalám vadí). Kompost se provzdušní a celkově se urychlí (lze taky použít urychlovač kompostu, psala jsem o něm zde).
  • Nový odpad zahrabu do stávajícího kompostu. Znesnadním tak octomilkám přístup.
  • Nejlepší jsou pasti na dospělé mušky.

TIP: Také jsem objevila super věc: Každý den vynesu vermík na terasu, otevřu víko a dospělé mušky vyženu. Opětovně uzavřu a zase odnesu domů. Doma lze poletující octomilky vysávat, ale mě toto přijde jako úplně elegantní řešení bez nutnosti lézt s vysavačem po stropě. Nicméně, je potřeba být důsledný a praktikovat denně po dobu 14 dní.

Další tipy

Na internetu jistě najdete další tipy, jak se octomilek ve vermikompostéru zbavit:

  • obléknout vermík do trička
  • dát vermík do chladu (třeba sklep, či balkon – pozor na mráz)
  • zasypávat povrch kompostu pilinami nebo přikrýt kokosovou rohoží

Zmíněné nemám ozkoušeno a tudíž nemohu doporučit. Za sebe říkám, že nejlepší je bojovat na více frontách zároveň.

Závěrem bych jen chtěla připomenout jednu věc. Někde na diskuzi jsem zaregistrovala trefnou a sympatickou poznámku. Nebudu citovat úplně přesně, už si nepamatuji, ale to jádro pudla mi utkvělo. Chcete-li doma kompostovat, musíte se smířit s tím, že je kompost uskupení živých tvorů. On si žije sám svým životem. Není to jen čistý bioodpad a žížaly. Jsou to plísně, houby, různé potvůrky jako chvostoskoci, mikroorganismy, roupice a kdoví co ještě… no a k tomu samozřejmě patří i výskyt mušek a jejich larev. S tímhle faktem se prostě smiřte. Máte-li s tím problém, noste odpad na komunitní kompost nebo do sběrného dvora.

PŘEDPĚSTOVÁNÍ v kostce soil blocking

Mrkni na můj nový kostkovač

…a začni pěstovat v kostce!

chci kostkovač
error: content is protected