V tomto postu bych se s vámi ráda podělila o zkušenosti s použitím mykorhizních hub.
Někteří z vás už určitě o mykorhizních houbách slyšeli, vždyť i některé komerční substráty jsou o tuto složku obohaceny. Možná jste je taky zaznamenali i u kořenů koupených rostlin. Měla jsem v tomto roce v rámci barteru možnost otestovat produktové portfolio od české firmy Symbiom. Moje zkušenost s použitím mykorhizních hub první. Principy jsem znala ze školy, ale nikdy na vlastní kytky nevyzkoušela.
Co to vlastně mykorhiza je?
Je mi jasné, že umíte použít strejdu Googla, shrnu to velmi velmi zjednodušeně: Představte si to jako kamarádský vztah houby s kořeny rostlin. Navzájem si pomáhají, zkrátka nejlepší kámoši. Benefitem pro kvítko je mimo jiné hezký zdravý růst, rostlina lépe prokoření, lépe plodí, odolává suchu … a tak dále. Já bych vám pro více informací doporučila mrknout přímo na stránky Symbiomu, mají tam hezké povídání a názorné obrázky.
Co jsem testovala?
Přípravky Symbivit (základní, pro bylinky, pro rajčata a papriky), Rhodovit (pro kyselomilné), přírodní hnojivo Conavit. Dále píšu především o výsledcích mykorhizních přípravků, Conavit jsem neaplikovala všude, proto ho vynechám.
Kde jsem testovala?
Testovala jsem u sebe na terasách a podělila jsem se i s tátou na zahradě. Táta je moje celoživotní inspirace, proto ať z toho mého infuencerství (haha) taky něco má. Na terase jsem aplikovala skoro ke všem sazenicím (papriky, rajčata, okurky, lilky, mochyně, nektarinka, …), k některým bylinkám, ke kyselomilným rostlinám (borůvky, vřesy) a doma ještě k monsteře monkey mask. Na zahradě u táty jsme dávali k rajčatům, paprikám a okurkám.
Co mě nadchlo?
Produkt je přírodní. Vychází z toho, co je pro rostliny v přírodě přirozené a to se mi líbí moc.
Firma je česká. Myslím, že to netřeba rozvádět. Jsem ráda, že u nás vznikají super produkty.
Aplikuje se jen jednou a u vytrvalých rostlin vydrží po celý život. Pro srovnání s podobným (ale ne stejným) produktem: Taková rostlinná probiotika (která také používám) by se měla aplikovat pravidelně celou sezónu. A to je tak trochu opruz, pokud běžně zaléváte hadicí jako já. Samozřejmě je otázka, zda se dá (a do jaké míry) nahradit jeden produkt druhým. Oboje je totiž něco jiného, oba ale slibují podobné. Znovu opakuju, že ani jeden produkt není hnojivem: probiotika (bakterie), mykorhiza (houby). Já se přiznám, že jsem letos jela oboje a úrodu jsem měla neskutečnou. U Symbiomu mě ale baví, že na to nemusíte pořád myslet.
Co jsou možná negativa?
Může se zdát vyšší cena. Na druhou stranu, neaplikuje se toho nějak extra velké množství, takže vystačí na poměrně dost rostlin. Navíc, jak už jsem zmiňovala, u trvalých rostlin je aplikace na celý život.
Musíte si při výsadbě vzpomenout, že to máte aplikovat a aplikovat správně. Produkt musí přijít do kontaktu s kořeny, takže aplikovat přímo do výsadbové jamky, nebo namíchat do substrátu. Výhodou ovšem je (a použila jsem to často), že lze aplikovat i „zpětně“ pomocí vyhloubených jamek.
U přípravku Rhodovit je „mokrá“ aplikace, takže jak to namícháte, musíte spotřebovat. Což já měla problém, převézt k našim jsem to rychle nemohla, takže jsem to nezvládla upotřebit. Ostatní sypké věci vydrží po otevření do doby exspirace, za to palec nahoru.
Nedá se to běžně moc sehnat, nemají to úplně všude. Tuším jsem to viděla v jednom zahradnictví v Brně, v některých hobby marketech mi to uniklo (ale možná jsem jen slepá já). Variantou je nakupovat po e-shopech (stejně nejvíc podpoříte výrobce, nakoupíte rovnou u něj, že jo).
Celkový dojem?
Když to shrnu jednoduše: je to super. Samozřejmě – je těžké mít nějaké výsledky k porovnání, když jsem to nasypala skoro všude, haha. Musela bych mít pro srovnání hromadu rostlin, u kterých bych produkty neaplikovala. Chápete, že jo. Z mého pohledu je to ale zase jedna z těch věcí, kterou můžete zahradě/balkonu přilepšit. Už jen fakt, že se jedná o přírodní produkty, pro řadu rostlin přirozenou věc.
Konečné rozhodnutí, jestli produkty k pěstování používat či ne, nechám zcela na vašem úsudku. Pro mě osobně je to ale další dílek skládačky, jak z poměrně netypického (a náročného) prostředí vymáčknout maximum.
A co vy, máte zkušenost?