O tom, jak jsem propadla soilblockeru a proč pěstuju v kostkách

O tom, jak jsem propadla soilblockeru a proč pěstuju v kostkách 1708 2560 Pakvítko

Znáte metodu soil blocking, alias předpěstování sazenic ve výsevních kostkách? Že ne? Tak raději ani nečtěte dál (je to totiž děsivě návykové!). Sama jsem této metodě propadla dva roky zpět. Co jsem ovšem nečekala, celé to nabralo nečekaný spád…

Ti, kdo metodu soilblockeru znají, můžou přeskočit rovnou na konec, protože spoiler: metoda mě tak nadchla, že jsme se s mým drahým mužem pustili do výroby vlastního kostkovače. Ano, čtete dobře, Pakvítko má svůj první merch, haha! Jmenuje se Kvítkoblok a je to láska!

PŘEDPĚSTOVÁNÍ v kostce soil blocking

CO JE SOILBLOCKER A JEHO HLAVNÍ VÝHODY

Soilblocker, nebo-li kostkovač, je tvořítko, díky kterému vyrobíte pevné výsevní kostky ze substrátu nebo půdy a do nich vysejete semínko. Prostě takový sadbovač bez sadbovače. Fígl je v tom, že rostliny nepotřebují žádnou nádobu, protože kostka je pevná a poskytuje dostatečnou oporu.

Předpěstování touto metodou má hnedle několik výhod:

  1. Eliminace používání/skladování plastových sadbovačů.
  2. Kořeny sazeniček se nedusí a mají lepší přístup ke vzduchu.
  3. Žádné zamotané kořeny ani stres při přesazování.


VÝHODY KOSTKOVAČE PODROBNĚ


1. Konec plastovým sadbovačům

Jako balkonová zahradnice řeším neustále dvě věci: místo na pěstování a úložný prostor. Možná to znáte – všude se válí tisíc a jedna zahradnická pomůcka. A mezi nimi i plastové sadbovače, které prostě chtě nechtě zabírají tolik potřebné místo. Díky soilblockeru prostě žádné sadbovače nemusím skladovat. A co si budeme, kvalita většiny z nich ani není bůhví jak valná – narážím teď na jejich praskání (ty méně kvalitní nevydrží ani sezónu). I proto soilblocker výrazně snižuje množství plastového odpadu.


2. Kořeny mohou volně dýchat

Stěny plastové nádoby brání v přístupu vzduchu, což je v celkovém kontextu spíš nevýhoda. Pokud se to navíc přežene s vlhkostí (přelijete), dochází k dušení kořenů, horšímu růstu a rozvoji hniloby. To u kostky odpadá, ke kořenům se vzduch dostává přirozeněji.


3. Bez zamotaných kořenů

Přístup ke vzduchu s sebou přináší ještě jeden skvělý benefit, který se týká samotného způsobu růstu kořenů.

Vzdušné prořezávání: Když kořeny dorostou na okraj kostky, přirozeně se jejich růst zastaví – neporostou přece do míst, kde je světlo a sucho (říká se tomu vzdušné prořezávání). To zapříčiní, že kořen se sice zastaví, ale začne růst v jiném místě uvnitř kostky – dochází tak k přirozenému větvení.

Chuchel v plastu: Oproti tomu v plastu se kořen chová odlišně. Když dorazí ke stěně, kde není limitován světlem a vzduchem, nýbrž pouze pevnou stěnou, začne hledat cestu dál a roste v kruhu podél stěn, kde vytvoří „chuchel“. Takovou rostlinu může být těžší ze sadbovače vyjmout (dojde k poškození kořenů) a rostlině také delší dobu trvá, než se uchytí při přesazení – zkrátka se z toho chumlu potřebuje vymotat. Proto se tak často u přesazování rostlin z nádob doporučuje kořenový bal „rozdělat“.

sazeničky salátu předpěstované v kostkách

A CO NEVÝHODY?

Přestanu chrlit superlativy, ptáte se, zda má takové pěstování nějaká negativa? Jasněže má, jako všechno. Pokud neradi experimentujete, tahle metoda pro vás nejspíš nebude. Je totiž potřeba naučit se s kostkovačem pracovat tak, aby kostky opravdu držely, o tom se ale rozepíšu v dalším článku.

KVÍTKOBLOK: MŮJ PRVNÍ KOSTKOVAČ

Nadchla jsem vás? Tak se podržte, dostávám se k tomu nejdůležitějšímu. Celé nadšení mě (vlastně nás oba) dovedlo k nečekanému kroku. Muž mi můj první kostkovač vytiskl na 3D tiskárně, a to podle volně dostupných modelů. No jo, jenže jsme oba tak trochu perfekcionisti (= hnidopiši). Začalo nám vadit tohle a tamto.

Pustili jsme se do zprvu drobných úprav, až jsme se na to vyprdli a rovnou vytvořili vlastní model. Několik měsíců jsme po večerech kreslili, měřili, hledali řešení, kostkovali jako o život… Pořád s myšlenkou „pouze pro vlastní použití“.

A pak jsem vám ho ukázala na IG a bylo to. Chtěli jste ho taky! A tak se zrodil Kvítkoblok, který je nyní dostupný i pro vás – koukněte tady!

Kvítkoblok není jen obyčejný kostkovač. Je to náš (další) společný projekt, na který jsme náležitě pyšní. A já moc doufám, že se bude líbit i vám 💚

soil blocker kostkovač
PŘEDPĚSTOVÁNÍ v kostce soil blocking

Mrkni na můj nový kostkovač

…a začni pěstovat v kostce!

Tenhle obrázek si nezkopíruješ.

error: Content is protected !!