Japonská azalka

Japonská azalka 2800 3500 Pavlína

Varování – jak si koupíš jednu, budeš jich chtít ještě víc. 🙂
Japonské azalky jsou zkrátka nádherné. Jsou malé, během května krásně kvetou a po zbytek sezony krásně zazelení balkon.

Umístění a péče

Hodí se spíše do polostinných až stinných míst.  Hledáte-li jaké rostliny na severní nebo málo osvětlený balkon, azalky budou dobrnou volbou. Mně se osvědčilo, když na ně alespoň část dne svítí sluníčko, stačí chvilinka. Naopak na jižním balkonu se jim daří mizerně. Případně jim taky vyhovuje přistínění od něčeho vyššího – já je mívám například pod větším keřem borůvek či pod vrbou.

Jak je vidět na hlavní fotce, pěstuju v mrazuvzdorné terakotě. Mám jistotu, že jsou lépe chráněny před mrazem, v zimě pak stačí přihrnout chvojím/listím volnou hlínu, aby se i přes zimu držela optimální vlhkost. I v zimě je ale potřeba hlídat, aby substrát nepřeschnul. Volila jsem nižší a širší nádobu, azalkám to tak nejen sluší, ale vyhovuje to i jejich kořenovému systému – koření mělce a do stran.

Jak už jsme zmiňovala v úvodu, azalky kvetou kolem května. Podle počasí dřív či později. Po odkvětu je dobré zbytky květů vyštipovat. Ano, já vím, je to neskutečná piplačka, ale za tu námahu to stojí. Podpoří se tím kvetení v dalším roce a navíc uschlá květenství jsou na keříku opravdu nevzhledná.

Substrát, zálivka a hnojení

Co je u azalek naprosto zásadní – vyžadují kyselejší substrát. Takže buď pořiďte přímo substrát pro azalky a rododendrony, či cokoliv na čem je napsáno, že je to vhodné pro kyselomilné rostliny. Tohle opravdu nepodceňujte. Naši ji pořád sází do normální hlíny a je z ní opelichané kuře. Nikdy jim nenarostla a nekvetla tak jako nám.

To samé platí i s případným přihnojováním. Možností je opět spousta. Buď si vyberete hnojivo pro kyselomilné rostliny, případně opět speciálně pro azalky a rododendrony. Já osobně ale nehnojím tak často, jak bývá doporučováno. Spíš tak jak si vzpomenu.

Hlídat se musí i vydatnější zálivka. Mají rády docela dost vody, ale zase by v ní nemusely úplně stát. Zalévání dešťovkou bude ideální.

Potíže a škůdci

Na jaře 2020 mi ale azalka z fotky umřela (v zimě nemrzlo, pravděpodobně jsem špatně zalévala). Paradoxně jsem si celou dobu myslela, že to bude ta druhá, která nebyla v tak dobré kondici. Proč to píšu. Chci tím jen říct, že i když se snažíte sebevíc, někdy s tím prostě neuděláte nic. 🤷‍♀️ Tak se nenechte odradit!

Ráda bych ještě zmínila jednoho záškodníka, který by vám s azalkou mohl hezky zamávat. Je to lalokonosec, velmi často rád a s chutí okusuje listy. Poznáte to podle typických půlkruhových výkusů jako na fotce. Dospělce doporučuju obírat a … no, já je hážu z balkonu (naivně). Aktivní jsou večer a v noci, baterka nutná. 🙂 Okus nebude pro rostlinu pravděpodobně fatální. Nicméně jeho larvy, které žijí v hlíně, pravděpodobně ano. Devastují kořenový systém a rostliny pak hynou. Řešením je pořízení parazitických hlístit, které aplikujete na jaře či na podzim. O tom, jak lalokonosce zničit ale plánuju ještě napsat článek. Později sem přidám odkaz. Tak stay tuned.

Tenhle obrázek si nezkopíruješ.