Balkonový úkolníček BŘEZEN

Balkonový úkolníček BŘEZEN 639 801 Pavlína

Březen na balkóny vlezem! Tak hurá na to, březen začíná být o něco veselejší, na terase práce spousty, ale hlavně – začínají i první venkovní výsevy.

Definitivně ruším zazimování

Probouzím terasy ze zimního spánku, zazimování tentokrát kompletně ruším. Odstraňuju úplně poslední zbytky netkané textilie, chvojí, listí, zkrátka všeho, co moje miláčky chránilo před mrazem. Teploměr je ale v pohotovosti, v případě nočních mrazíků budu operativně přikrývat netkankou. Jde o to, že na jižní terase přes den pere sluníčko a teploty se zde šplhají klidně i přes dvacet stupňů, proto už nemá smysl mít cokoliv přikryté. 

Obnovuji substrát

O přesazování rostlin a obnově substrátu jsem už psala mnohokrát, teď makáme hlavně na tom. Začali jsme na přelomu února a března, řídíme se především počasím. Rostliny v nádobách velmi rychle vyčerpají živiny a proto je dobré jednou za čas (rok dva) oživit substrát, asi jak když přesazujete pokojovky. Při této činnosti rovnou řeším stav kořenů a lovím ven nezbedné larvy, ničitelky kořenů.

Uklízeníčko a stříháníčko

O stříhání keřů už jsem také psala, pokračuju v něm dál (i když většinu už mám hotovou z února) – teď hlavně odstraňuju oschlé a uhynulé části rostlin – vlastně čistím truhlíky od uschlého a opadaného listí, jehličí, plevelů (ano i v pátém patře roste plevel!). Takové malé uklízeníčko.

Všichni na svá místa!

Rozmísťuju truhlíky na konečná stanoviště podle pěstebního plánu. Konečné je ale silné slovo. Kdo mě sleduje od mých prvopočátků, ví, že jsem chronický přemisťovač. Během sezóny s truhlíky poměrně dost šibu. Za prvé kvůli podmínkám (např. málo/moc slunka a ták) případně se mi něco znelíbí a potřebuju změnu. Chvála bohu za kolečka! 

Semínka semínka semínka

Držte si (osevní) pytlíky, teď to teprve vypukne! Velká část rostlin je vhodná pro předpěstování právě od března dál (třeba oblíbená rajčata), takže konečně můžete začít na plné obrátky. A co víc! Spoustu semínek lze šupnout taky rovnou ven – třeba ředkvičky, saláty, polníček, … Miluju březen!

Vykupte zahradnictví

Zaměřte se na to, co vám ještě chybí. Zahradnictví jsou sice otevřená, na druhou stranu, já se letos nikam moc nehrnu (covid). Takže pokud budete objednávat po internetu, teď je ideální doba naklikat si některé sazenice (třeba jahody, pepino, …). E-shopy rozesílají většinou během půlky března a dál, tak ať počítáte se zpožděním.

Tenhle obrázek si nezkopíruješ.