4 chyby, proč postřiky na škůdce nezabírají (a jak je napravit)

4 chyby, proč postřiky na škůdce nezabírají (a jak je napravit) 1708 2560 Pakvítko

Máte pocit, že když už se uchýlíte k použití postřiku, škůdci jsou vůči němu imunní? Nejste sami! Mnoho pěstitelů se setkává s tím, že postřiky nefungují podle očekávání. Sepsala jsem 4 nejčastější chyby, které mohou být příčinou. Neděláte některou z nich?

1. NEČTETE PŘILOŽENÝ NÁVOD

Alfou a omegou účinnosti postřiku je přečíst si návod. Jak jednoduché, že? Co mě praxe lékárnice naučila, velká část populace prostě nečte příbalové letáky. A bohužel zjišťuji, že ani u preparátů na ochranu rostlin tomu není jinak. Přitom v letáku najdete klíčové informace:

  • Na jaké škůdce preparát účinkuje. Je zvolený přípravek vhodný na daný problém? Ne, opravdu nemá smysl aplikovat fungicid (proti houbových chorobám) na puklice.
  • Způsob aplikace, tedy to, jak a kdy přípravek použít.
  • Správné ředění podle druhu rostlin a škůdců.

TIP: V letáku hlídejte i označení OL (ochranná lhůta). Je to doba, která určuje, za jak dlouho je ošetřená plodina bezpečná ke konzumaci.

Kontrola škůdců zahrada balkon

2. PŘÍPRAVKY ŠPATNĚ ŘEDÍTE

Přepočet koncentrací (síly roztoku) a tedy i správné ředění může být někdy pěkná otrava. Je však klíčem k úspěšnosti. Nikdy, ale opravdu nikdy neřeďte podle oka!!! Takový postup vede buď ke slabému roztoku, který pravděpodobně nebude dostatečně účinný a škůdce nazhubí, nebo k příliš silnému roztoku, který může rostliny poškodit a to nechcete (že ne?!).

Jak na to? Neděste se složité matematiky. Je to úplně jednoduché, vysvětlím na příkladu.

Pokud máte přípravek naředit na 1% koncentraci, znamená to, že použijete:

  • 1 ml přípravku na 100 ml vody,
  • pro 1 litr roztoku (1000 ml), použijete 10 ml přípravku a tak dále.
ředění probiotik pro rostliny

3. PŘI APLIKACI NEJSTE DŮSLEDNÍ

Důslednost v aplikaci je taktéž klíčovým faktorem. Aby přípravek fungoval, je třeba jej aplikovat tak, aby pokryl většinu rostlinné plochy a zasáhl tak co nejvíce škůdců. A je úplně jedno, jestli aplikujete chemii nebo něco přírodního. Co to znamená v praxi?

  • Ošetřete listy z obou stran (ne jen z vrchu!).
  • Nevynechejte úžlabí listů, myslete i na stonky, větve a kmeny.
  • Nepřeskakujte z místa na místo, postupujte od shora dolů.
postřik proti škůdcům aplikovaný na zeleninu

4. ŽÁDNÝ POSTŘIK NEFUNGUJE NA 100 %

Bohužel, žádný postřik není spásný. Účinnost jednotlivých preparátů je různá a proto bude vždy dobrou cestou postřik za určitou dobu zopakovat – samozřejmě podle doporučení návodu (a jsme zase u něj!). Případně i prostřídat s jiným typem přípravku, abyste se vyhnuli rezistenci na danou látku.

TIP: Kombinujte metody ochrany rostlin: nejlepší je prevence, postřik je vždy až druhou volbou!

Pokud jste dočetli až sem, gratuluji, základní pravidla aplikace přípravků proti škůdcům už máte v hrsti. Chcete se dozvědět, jak se otravným kytkoničitelům dál bránit? Mrkněte na moje další tipy sem.

PŘEDPĚSTOVÁNÍ v kostce soil blocking

Mrkni na můj nový kostkovač

…a začni pěstovat v kostce!

Tenhle obrázek si nezkopíruješ.

error: Content is protected !!