Balkonové jahody: must have

Balkonové jahody: must have 2048 2560 Pavlína

Jestli existuje sladší odměna, než vlastní vypěstovaná jahoda? Za mě teda fakt ne. Zvlášť, pokud ji vypěstuješ v truhlíku na balkoně.

Je úplně jedno jestli máš k pěstování malej balkon, obrovskou terasu nebo jen úplně malilinkatej parapet. Jahody rostou všude. Nekecám. Fakt. Jen si zkus představit tu nádheru – místo protivných muškátů (sorry jako, ty se nedaj jíst) máš čerstvý jahody přímo pod nosem. Bonusem budiž to, že taky docela pěkně kvetou.

Jahody jsou celkem nenáročný, ale potřebují tři věci: vodu + živiny + slunko. Hehe, tos nečekal, co?

V čem pěstovat

Truhlík – doporučuju sáhnout po samozavlažovacím, jahody jsou celkem žíznivé a když budou na celodenní sluneční výhni, určitě se ta investice vyplatí. Vyzkoušenou mám velikost 60 cm, aktuálně používám velikost 80 (vleze se tam víc sazeniček). Zaměřte se i na systém zavlažování, nevěřili byste, ale výrobce od výrobce se dost liší. Určitě berte ty s knoty, bez knotů je to hodně naprd.

Závěsné květináče – takový ty kulatý, co pověsíš. Jako proč ne. Mně to v tom nešlo, ale protože jsem je měla na zemi (nemám jak zavěsit) a to teplo už bylo extrémní. Otec stejné jahody pěstuje ve velikosti 30 cm a celkem to roste i plodí. Berte opět samozavlažovací.

Cokoliv jiného – moje oblíbená varianta 🙂 Kbelíky, květináče, plechovky. Zamyslete se ale nad možností zalévání a správnou velikostí. Ale půjde to! Jen si pak stejně koupíte samozavlažovák jako já 😛

Co potřebují balkónové jahody dál

Substrát – nic moc spešl. Cokoliv univerzálního zahradnickýho bude fajn, nebo nakopaná hrouda hlíny u maminky na zahrádce. Pohoda. Dobrý je promíchat ji jednou za rok s hotovým kompostem (nebo třeba vermikompostem). Možností jsou samozřejmě substráty určené přímo na jahody. Takový substrát je vymazlený – přesně podle potřeb, ale.. mně se za to nechce utrácet, navíc chci co nejvíce jet svůj systém stará hlína + (vermi)kompost. Ale někdy to třeba vyzkouším, ať mám srovnání.

Hnojení – moje oblíbené téma. Jakože ti jahody málo plodí? No a co se divíš, mají málo místa, málo hlíny a ještě ke všemu nemají co papat! Dvě věci – žížalí čaj anebo kvašené slepičince. Dávám zrovna to, co mám. Pro fajnovky: opět existují spešl hnojiva na jahody. No já doma nebudu mít tisíc lahviček, co kytka to hnojivo, takže za mě slepičáky a žížaly. Stačí.

Slunko – budu upřímná, sever je blbej. Takže cokoliv mezi východem po západ, ideální je co nejdelší denní osvit. Já mám jahody na jižní terase. Poslední truhlík, který je nejdřív ve stínu, plodí nejhůř. A protože tu hodně praží, opakování matka moudrosti – samozavlažováky.

Co pěstovat

Stáleplodící převislé jahodníky. Jedině tak budeš mít jahod hodně a celý léto. Tečka. Jahody, co mají vaši na zahrádce, plodí jen jednou (většinou) a ty potřebuješ využít málo místa na maximum. Proto pořiď stáleplodky s převisem. Na trhu je asi milion odrůd. V současné době jedu Maranell a Mara de Bois.  Maranell i Mara de Bois jsou chuťově srovnatelné, velké, chutné jahody. Maranell ale dělá víc šlahounů. Loni jsme s tátou ještě otestovali odrůdu Ostara, ale moc nám nechutnala. Letos jí dáme ještě jednu šanci a uvidíme.

Nějaké dotazy?

Tenhle obrázek si nezkopíruješ.