Ptáte se a já odpovídám. Co s těmi otravnými škůdci? Než se společně pustíme na jednotlivé škůdce a přípravky, vezmeme to pěkně od začátku. Pojďte se mrknout na základní 4 tipy, jak se s kytkoničiteli úspěšně vypořádat.
1# PREVENCE
Rostlina, která je silná a prosperuje, je méně náchylná k nemocem i škůdcům. Co to v praxi znamená? Ve zdravém těle, zdravý duch. V zahradnické praxi to trochu poupravím: ve zdravé hlíně, zdravá kytka. Kvalitní a ŽIVÁ půda/substrát jsou alfou a omegou celého pěstování a odolnosti rostlin. Zároveň samozřejmě nevystavujte rostliny extrémním podmínkám a špatné péči. Nepravidelná zálivka, nedostatečná výživa, nevhodná nádoba či stanoviště. To vše se odrazí na kondici rostlinek.
TIP: Posílit zdraví rostlin lze i pomocí nejrůznějších podpůrných přípravků obsahující rostlinná probiotika, mykorhizní houby apod.
2# KONTROLA
Součástí péče o rostliny by měla být i pravidelná kontrola. Osobně si myslím, že podchytit škůdce VČAS je polovina úspěchu. Pokud řešíte škůdce až při silném napadení, je pravděpodobné, že rostlina nebude mít do sil na zotavení. Kontrolujte rostliny důkladně, i ze spodů listů, jakkýkoliv podezřelý flíček ihned prozkoumejte.
TIP: Na počátku výskytu lze místo postřiku použít ruce. Vidím malé uskupení mšic? Nepanikařím a nemíchám hned postřik. Mšice prsty opatrně stáhnu a zamáčknu. V malém měřítku a u některých škůdců to určitě jde.
3# PŘIROZENÍ NEPŘÁTELÉ
Moje oblíbené téma. Nejlepší řešení je, když se to požere samo navzájem. Lákejte a hýčkejte si přirozené nepřátele jako jsou ptáci, slunéčka, pestřenky, škvoři, vosíci a mnozí další. Namítáte, že jste na balkóně nebo na malé zahrádce? I v omezené míře můžete nastavovat rovnováhu. Fakt, jde to.
TIP:Jak přilákat pomocníky i na balkon nebo zahradu? Zkuste ptačí krmítko a pítko, přidejte kvetoucí rostliny během celé sezóny, zbudujte hmyzí domky a jiné úkryty.
4# SPRÁVNÁ APLIKACE PŘÍPRAVKŮ
Pakliže jste se dostali do situace, kdy již musíte zasáhnout s nějakým přípravkem, nejdůležitější rada je číst návod. Zda použít chemické či přírodní přípravky je čistě na vás, ale vždycky dbejte pokynů výrobce. Dodržujte koncentrace, ochranné lhůty, správnost aplikace. A buďte opravdu důslední.
TIP: Ne všechno, co je přírodní, je také bezpečné. Myslete na to hlavně u „samo domo“ výluhů. Jako příklad za všechny uvedu populární výluh z tabáku. Já bych si na jedlé kytky nikotin v životě nestříkla. Proč? Neznám koncentraci výluhu, nedokážu ani odhadnou ochrannou lhůtu. Nikotin je silný neurotoxin, je škodlivý nejen pro hmyz, ale i pro zvířata a lidi.
5# EXTRA TIP NA ZÁVĚR
Důležité poselství na závěr, které souvisí s bodem 3. Všechno co létá, bzučí a leze, či se jakkoliv hemží kolem vašich rostlin, nemusí hned znamenat rostlinného škůdce. Myslete na to, než něco bezhlavě zavraždíte.
TIP: Snažím se o drobnou osvětu na IG, mrkněte 🙂