Pěstování ředkviček v truhlíku

Pěstování ředkviček v truhlíku 2048 2560 Pakvítko

Jednodušší už to být nemůže. Jestli jste se dostali do fáze 1: „mám na balkonu bylinky“, můžete směle pokračovat do fáze 2: „mám na balkonu ředkvičky“. Na pěstování jsou opravdu jednoduché, navíc jsou chutnou a rychlou zeleninou vhodnou k jarnímu pěstování.

V čem ředkvičky pěstovat

Nejprve se podíváme na výběr vhodné nádoby. K pěstování ředkviček stačí jakýkoliv obyčejný truhlík (40-80 cm), kbelík, květináč zkrátka cokoliv, kam se vám vleze pár budoucích kouliček. Nádoba nemusí být ani příliš hluboká, dokonce nepotřebujete ani speciální samozavlažovací truhlík, to je v tomto případě víceméně zbytečné.

A v jakém substrátu ředkvičky pěstovat? Pokud s pěstováním teprve začínáte, nejjednodušším řešením je sáhnout po úplně obyčejném zahradnickém substrátu (ideálně bez rašeliny, její těžba výrazně zasahuje do ekosystémů).

Všeobecné by substrát neměl být příliš hutný, na druhou stranu ani příliš sypký. Také pozor na velké kusy (například větší kameny a kusy kůry a větví).

Ředkvičky jsou zeleninou druhé trati, není tedy nutné pořizovat úplně nový předhnojený substrát, vystačí si totiž s menším množstvím živin. Lze tím pádem využít i loňský substrát po jiné rostlině, do kterého jen přimícháte menší část kompostu, abyste dosáhli optimálně kypré struktury.

Výsev ředkviček

Ředkvičky vysévám v březnu a dubnu. Běžný je výsev do řádků cca 1-2 cm hlubokých. Po vzejití semínek je ale potřeba mladé rostlinky ihned protrhávat, aby ředkvičky měly prostor k tvorbě bulvičky.

Druhou variantou, kterou při pěstování ředkviček v truhlících občas volím, je výsev pouze po jednom semínku do jednotlivých jamek (hluboké opět cca 1-2 cm). Vzdálenost mezi jamkami je zhruba na velikost ředkvičkové bulvičky – jednoduše si vedle sebe představte řadu navazujících koleček o průměru 3-4 cm. Přestože se výsev po semínku zdá jako zbytečná drbačka, v truhlíku těch semínek není zase tolik a navíc při tomto postupu odpadá potřeba protrhávání.

TIP: Protrhané rostliny nevyhazujte. Skvěle je zužitkujete jako přísadu do salátů či jako posyp na chleba s máslem.

pěstování ředkviček v truhlíku

Varianta výsevu do řádků.

Varianta výsevu po 1 semínku do jednotlivých jamek.

Sklizeň ředkviček a co dál

Až ředkvičky vyrostou do požadované velikost (já mám raději spíše menší), postupně je sklízím po řádku – a to ob několik dní. Volná místa rovnou doplním novou várkou semínek, takže v průběhu jarních měsíců máme ředkvičky skoro pořád.

Takto pokračuji cca do období května, v červnu už do nádob sázím něco jiného. Touto dobou jsme ředkviček nejen přejedení, ale moje zkušenost také je, že na našem osluněném jižním balkoně ředkvičky přes letní měsíce nerostou optimálně, z toho důvodu je pěstuji především na jaře. A pokud si na nich chci pochutnat i jindy, další rundu vysévám až s příchodem chladnější podzimních dní (orientačně na přelomu srpna a září).

pěstování ředkviček v nádobách
dřepčík na listu ředkvičky

Zákeřný dřepčík a co na něj platí

V období června se také začíná objevovat zákeřný ředkvičkový škůdce: dřepčík. Ten mi ředkvičky (a nejen je) klasicky sežere. Kdo zažil jejich armádu, jistě mé rozčarování pochopí.

Na dřepčíka toho neplatí moc, pár tipů ale přece jen mám:

  1. Dřepčík nemá rád vlhko, hodí se proto porost udržovat vlhký. Pozor však na hnilobu a plíseň.
  2. Rostliny dobře ochrání jednoduché přikrytí bílou netkanou textilií.
  3. V případě velké invaze můžete využít přípravky na bázi neemového oleje, případně speciální parazitické hlístice, koupíte například tady.

Pár ředkvičkových tipů na závěr

Proč ředkvičky pálí? Jak už jsem psala, ředkvičky nemají rády teplo a hlavně sucho. Tyto stresové situace se projeví v jejich pálivosti. Je pro ně proto více než důležitá optimální dávka zálivky. (Pálivost a chuť může být dána i konkrétní odrůdou.)

Proč ředkvičky praskají? Praskání je taktéž způsobeno nevyváženou zálivkou. Všeobecně k němu dochází při proschnutí substrátu a nárazové vydatné zálivce, kdy ředkvička nasákne moc vody a praskne.

Proč se ředkvičkám netvoří bulvičky? Příčin může být několik: příliš hustý anebo pozdě protrhaný výsev. Případně také třeba špatný substrát, typicky když je moc nakypřený nebo sypký. Rostlina je poté špatně „ukotvena“ a spíš se táhne do délky. Také jsem si všimla, že příliš mělké či hluboké výsevy jsou v tomto ohledu problematické.

Proč ředkvičky hnijí? Nejčastěji se jedná o přemokřený substrát. Ten by sice měl zůstávat vlhký, ale přemíra vody může vést k rozvoji plísní a hnilob.

PŘEDPĚSTOVÁNÍ v kostce soil blocking

Mrkni na můj nový kostkovač

…a začni pěstovat v kostce!

Tenhle obrázek si nezkopíruješ.

error: Content is protected !!