Když se mě zeptáte, zda je rozmarýn lepší vysévat ze semínka, nebo koupit vzrostlejší sazenici, určitě hlasuju pro druhou možnost. Pokud ale chcete ušetřit nějakou tu kačku, není nic jednoduššího, než si rozmarýn nařízkovat. Máte-li možnost opatřit si několik řízků, určitě se toho nebojte. Ukážu vám jak na to.
JAK NAŘÍZKOVAT ROZMARÝN
Rozmarýn řízkuju od brzkého jara až do podzimu. Nejdříve jsem začínala v únoru, ale držela jsem se několika podmínek. Teploty byly hodně nad nulou a rozmarýn už se probudil ze zimního spánku (začal nakvétat). Jistota je s řízkováním počkat na pozdní jaro anebo léto.
Stříhám vrcholové řízky (v podstatě nejmladší přírůstky) o délce 5-15 cm. Mám vysledováno, že čím kratší řízek je, tím lépe se mu koření. Já ráda riskuju, takže řízkuju poměrně větší kousky, určitě se tedy nebojte experimentovat a zkusit si víc možností.
Z řízků odstraním všechny spodní listy/větvičky. V podstatě oholím stonek, aby z něj snadněji rostlina prokořenila.
DVĚ METODY ZAKOŘENĚNÍ
Řízky šoupnu do vody…
Nejjednodušší metoda je nechat zakořenit řízky ve sklenici s vodou. Zakoření do cca 2-3 týdnů. Je to jednoduché, v podstatě se o ně nemusíte vůbec starat, jen občas kouknout, zda mají řízky dost vody. Pozor, voda by nikdy neměla sahat až po listy, aby řízky nezačaly zahnívat.
Jakmile řízky pustí kořínky, zasadím je do odlehčeného substrátu, který udržuju lehce vlhký. Na začátku ho určitě nenechám vyschnout, ale snažím se, aby nebyl úplně přemokřený. Doporučím sázet spíše do menší nádoby, rychleji tak zjistíte, zda už rostlina prokořenila (dole u odtoku uvidíte kořínky).
…anebo do substrátu
Druhou variantou je zapíchnutí řízků přímo do dobře odlehčeného substrátu. Osobně tuto metodu nemám moc ráda, právě proto, že dlouho nevím, zda se něco děje nebo ne. Důležité také je, aby byl substrát přiměřeně vlhký a řízek neuschnul. Je vhodné celý řízek i s nádobou obalit do průhledného pytlíku a občas vyvětrat. Sníží se tím odpar vody a zvýší šance na úspěch.
Rozmarýn prokořenil nádobu a co dál?
Jakmile rozmarýn prokoření celou nádobu, je čas přesadit do většího, nebo na konečné stanoviště. Stále se držím pravidla odlehčeného substrátu, nicméně u dobře rostlých sazenic už odhlehčuju spíš méně než na začátku při přesazovaní mladých řízků.
Pokud plánujete pěstovat rozmarýn venku a řízkovali jste během brzkého jara, počkejte s přesunutím ven, až pominou mrazíky (tedy někdy kolem půlky května). Protože si Rozmarýn lebedil doma za oknem, postupně ho zvykám na rozmary počasí a paprsky slunce. Mladé rostliny je určitě potřeba na venek připravit. Pomáhám si přistíněním, přikrytím netkanou textilií, nebo umístěním do polostínu a na plné slunce jej přesouvám až po pár dnech.
TIP: Ptáte se, jakou bylinku sesadit s rozmarýnem dohromady? Koukněte sem.