10 tipů, jak začít s balkonovým pěstováním

10 tipů, jak začít s balkonovým pěstováním 2048 2560 Pakvítko

Že se nedá na balkóně nic vypěstovat? To je blbost! Vypěstovat se dá téměř cokoliv a kdekoliv. V tomto postu jsem vám sepsala deset základních tipů pro začínající balkónáře.

1# Lokace balkonu

První a úplně nejdůležitější parametr pěstování na balkóně je světová strana, na kterou váš balkon je. Podle délky a intenzity osvitu totiž budete volit rostliny. Nejlepší je něco mezi jihovýchodem či jihozápadem. Potrápit vás může přímý jih, no a sever, to už je docela velký špatný. Ale i na takovém se dá něco málo vypěstovat. Já mám terasu na jih – zde pěstuji nejvíce jedlého a druhou na sever, jedlého pomálu, ale i tak tam propašuju kde co.

TIP: Jestli se vám nechce čekat, stáhněte si nějakou aplku, která vám přesně řekne jaké postavení slunce na obloze v průběhu roku je.

2# Typ balkonu

Zasklená lodžie? Visutý otevřený balkon? Mřížové, nebo naopak uzavřené zábradlí? Nad vámi sousedi, nebo volný prostor bez střechy? I to jsou parametry, které velmi ovlivní pěstování v truhlících. Můžete mít balkon na jih, ale s celobetonovým zábradlím – pak vězte, že na zemi pod zábradlím bude stín. Typ balkonu krom světla také udává povětrností podmínky, možnost zachytávat dešťovku. Každý balkon je zkrátka individuálním prostorem a je potřeba se na to zaměřit.

TIP: Než bezhlavě nakoupíte hromadu truhlíků, pořádně omrkněte váš typ zábradlí. Mám zkušenost že ne všechny truhlíky/závěsy se hodí všude, tak pozor na to. 

3# Velikost a nosnost balkonu

Zhodnoťte, kolik máte prostoru a kolik se vám toho na balkon vleze. Zvažte také, zda chcete pěstovat na výnos či pro radost. Když budete mít desítky rozdílných druhů rostlin, vypěstujete si od každého trochu tak akorát „do pusy“. Jestliže se zaměříte na více kusů od jednoho druhu (třeba jahody), budete mít výnosy samozřejmě vyšší. Trochu samostatnou kapitolou je pak i nosnost balkonu – doporučuju zhodnotit. Sice jsem neslyšela o nikom, komu by se jedlý balkon urval, ale jistota je jistota.

TIP: Počítejte i s velikostí rostlin. Některé kytky umí překvapit a narostou do pořádné džungle. A to i přesto váš počáteční pocit, že místa je habaděj.

4# Pořiďte toho tak akorát

Tento bod je samozřejmě nejtěžší ze všech. Znám to, nadchnete se a chcete všechno hned. Pokud jste však nikdy nepěstovali, méně je někdy více. Ušetříte si spoustu zklamaní a neúspěchů. Doporučuju začít s množstvím tak akorát a v průběhu sezóny nabalovat, až uvidíte jak se vám vede. Jedině tak budete zároveň experimentovat a zjišťovat, kterým rostlinám se u vás (ne)daří. Od toho se také na další roky velmi rychle odpíchnete.

TIP: Pro začátek doporučím především bylinky, jahody lesní i ty obyčejné, ze zeleniny třeba rajčata. Perfektně roste třeba i lichořeřišnice, některé saláty a podobně.

5# Neutrácejte

Navazuji na předchozí bod. Pokud to jde, neutrácejte. Zkuste semínka či sazeničky od někoho vyžebrat, swapnout, truhlíky nejprve poptat na sběrném dvoře či bazaru apod. Hodit se pro začátek budou i velké kbelíky od potravin, kelímky, starší květináče. Vyzkoušejte, co vám vyhovuje. Nedoporučím investovat tisíce hned ze začátku, ať pak nejste zklamaní. Kupte si třeba jeden dva truhlíky a uvidíte. Jestliže vás pěstování chytne, další rok můžete zainvestovat do lepšího vybavení a zahrádku na balkóně vylepšovat a rozšiřovat.

TIP: To, že vám některá rostlina neroste ještě neznamená, že se na váš balkon nehodí. Zabojujte a pátrejte po příčině!

6# Studujte, hledejte, zkoušejte

Vybírání vhodných rostlina a odrůd je někdy pěkná věda. Na druhou stranu, dnes je už běžně k dostání spousta vyšlechtěných variant, ale dá se experimentovat i s běžnými odrůdami. Kreativitě se meze nekladou. Sama mám zkušenost, že mi „balkonové“ odrůdy často rostly víc naprd, než odrůda záhonová/skleníková. Prostě si udělejte seznam rostlin, které na balkoně chcete zkusit a nastudujte si jich jejich péči. To pro začátek stačí.

TIP: U balkonových odrůd doporučím určitě jahody – mám oblíbený Maranell. O jejich pěstování píšu tu

7# Zkuste být trochu bio eko

Sežeňte si kvalitní substrát a přírodní organické hnojivo. U postřiků proti škůdcům se vyprdněte na chemii. Zkuste šetrnější přípravky na přírodní bázi, nechce pracovat dravý hmyz. Chcete jedlý balkon a tam podle mého chemie nepatří.

TIP: Co třeba i začít vermikompostovat a mít tak domácí kompost a hnojivo? Intenzivně se tomu věnuji v několika postech, budu ráda, když se inspirujete.

8# Vymezte si čas

Nezapomeňte, že vaše nová zahrádka bude potřebovat i trochu vaší pozornosti. Zalévání, obírání škůdců, přesazování atd. To vše stojí čas a energii. Máte-li času málo, vsaďte na menší počet rostlin, ať stíháte.

TIP: Po dobu dovolených si zajistěte ochotného hlídače – zalívače. Ať se pak od moře nevrátíte do seschlé pouště. Byla by to škoda!

9# Voda voda voděnka

U balkonů velký problém. Nejlepší je samozřejmě zalévat dešťovkou. Zalévání vodou z řádu sice není úplně drahé, spíš problematické skrz plýtvání a případnou tvrdost. Nejsou u vás nějaké možnosti, jak vodu zachytávat? V minulém bytě jsem dávala ke kraji balkonu alespoň kbelíky, nebylo to spásné, ale aspoň něco.

TIP: Máte-li akvárko, vodu při jeho čištění nevylévejte! Kromě toho, že ji zrecyklujete, je suprově výživná. A většinou pak ani nemusíte hnojit.

10# Nevzdávejte se

Nejdůležitější bod vůbec! Někdy se stane, že počasí, škůdci a vesmír zkrátka nepřejí. Semínka neklíčí, rostliny nerostou nebo rostou ale neplodí. Nenechte se zarmoutit a neházejte flintu do žita. Vždyť učený z nebe nespadl. A nezapomeňte, se svým balkonem se musíte nejprve oťukat!

TIP: Doporučím začít spíš se vzrostlými sazenicemi. Přestože hodně rostlin roste ze semínka jako plevel, i předpěstování a výsev má svá pravidla a načasování. S „hotovými“ rostlinkami se prostě snáz sžijete.

Jak jsem začínala já?

Ve starém bytě jsme měli větší balkon orientovaný na východ. Zábradlí neprůhledné (z takových těch plátů), tzn, že čím víc k zábradlí, tím víc stín. Samozřejmě s ročním obdobím se mění postavení slunce a proto se i tento stín zvětšoval/zmenšoval během roku. Začínala jsem klasicky bylinkovou zahrádkou. Do začátku jsme tedy koupili pouze dva truhlíky, na zkoušku. Manžel mi na ně vyrobil takovou dvoupatrovou poličku. Hlava, nehlava jsem tam narvala skoro vše, co mne napadlo. Pažitku, petržel, mateřídoušku, tymián, bazalku, oregáno a tak dál… No, rostlo to i nerostlo, však i já někdy začínala. Dále mi táta podaroval kbelíky a sazenice rajčat, odkopek vavřínu ve starém květináči. Ze semínek, které jsem si uloupila na zahradě manželovy babičky, jsem si vypěstovala v kbelíku lichořeřišnici. Jen tak pro radost jsem experimentovala se zasazenými semínky (citron, …) a jinými plody (vlašský ořech, dub, buk, …). A tak dál a tak dál. Vodu jsem používala z našeho akvária, protože nad námi byl další balkon a dešťovky k nám padlo do sběrných kbelíků pomálu. Časem se rostliny kupily, další rok už byl balkon bohatší a pak jsme se (hurá) stěhovali do vlastního. A o tom už je celý tento blog.

PŘEDPĚSTOVÁNÍ v kostce soil blocking

Mrkni na můj nový kostkovač

…a začni pěstovat v kostce!

Tenhle obrázek si nezkopíruješ.

error: Content is protected !!