Pěstování pepina gold na balkoně: minimelounky vhodné do nádob

Pěstování pepina gold na balkoně: minimelounky vhodné do nádob 2048 2560 Pakvítko

Pepino gold je poměrně neznámá rostlina. I já jsem na pepino narazila úplně náhodou na jedné zahradnické diskuzi. Úspěšně jsem na něj zapomněla až do osudného dne…

Na jaře jsem dostala od Plastia nový kulatý Berberis k otestování. Za boha jsem nemohla vymyslet, co do něj na jaře zasadím. Kdo mě sleduje na instáči, možná zaregistroval vtipnou story s pepínem, kdy jsem si na něj vzpomněla z ničeho nic.  A chvíli po tomto geniálním osvícení a mém nadšeném rozjaření mi praskla voda a jelo se do porodnice. Takže díky malým roztomilým pepino gold „melounkům“ se mi konečně narodil ten můj uřvaný Melounek. Náhoda? Nemyslím si.

Ale zpět k pepinu. On to ve skutečnosti vlastně není meloun. Rostlina patří do Solanaceae – tedy do čeledi, kam spadá například rajče, lilek, brambora atd. Poznáte to už podle vzhledu – listy i květy (mimochodem nádherné) jsou pro tuto čeleď velmi typické. Plodem je taková zlatavá šíša, s fialovým žíháním, někdy můžete narazit i na variantu plně fialovou.

Kde pepino gold seženete

Sazenici jsem sehnala na internetu, poslední dobou jsou k dostání i ve větších zahradnictvích. Samozřejmě, pepino gold lze předpěstovat i ze semínka, ale doporučím jít cestou pořízení vzrostlé sazenice či řízku, aby vám pepino stihlo během léta dozrát (trvá mu to opravdu dlouho). Cenově vychází cca kolem 40 Kč (pozn. rok 2020). Sama jsem objednávala v druhé polovině března (zahradnictví Kruh), přišla mi nějak ke konci měsíce. Sazenici jsem nechala doma na světlém místě, jen rovnou přesadila do konečné nádoby.

TIP: Sazenici je vhodné zaštípnout vrcholek – lépe se pak rozvětví.

Výběr vhodné nádoby

Jak už jsem v úvodu nakousla, moje pepino rostlo v závěsném samozavlažovacím květináči o průměru 30 cm. Akorát já jsem nezavěšovala, květináč používám klasicky na zemi. Někde jsem četla, že pepino lépe plodí v těsnější nádobě, myslím tedy, že velikostně jsem to trefila tak akorát.

Na internetu kolují i fotky pepina gold v klasickém balkonovém truhlíku, či v květináčích a kbelících, osobně jsem to ale nezkoušela. Po tomto létu však musím konstatovat, že má pepino docela spotřebu zálivky a proto bych na osluněné balkony volila především samozavlažovací typ nádoby.

Jak pepino gold pěstovat

OSLUNĚNÉ STANOVIŠTĚ

Pepino gold miluje teplo, proto sazenici umístěte ven nejdříve po zmrzlých – tedy v druhé polovině května. Stanoviště volte slunečné, já volila to s nejdelším osvitem.

HNOJENÍ

Hnojila jsem v době květu a pak ve chvíli, kdy nasadilo na plody. A pak ještě lehce jednou, když jsem si všimla, že začalo shazovat listy. S výběrem hnojiva by se jistě dalo vyhrát, ale používám svoji osvědčenou klasiku: žížalí čaj nebo slepičince.

ZÁLIVKA

Už jsem to zmiňovala, pepino gold je poměrně náročné na zálivku. Zvláště v období nalévání plodů je na nedostatek vody pepino citlivé a osluněný balkon tomu dvakrát nepřidá, myslete proto na pravidelné zalévání nebo si usnadněte práci samozavlažovacím květináčem či kapkovou závlahou.

Co dalšího vás může potrápit

Docela dost jsem se strachovala ohledně opylení. Proto když mi zbyl čas, do květů jsem cvrnkala prstem (jako u rajčat a paprik) a občas si také pomohla starým štětcem na oční stíny, kterým jsme květly lehce otřela.

Co se týká umístění – já jsem trochu bojovala s přehříváním truhlíku od rozpálené dlažby. Vyřešila jsem to tím, že jsem pepino podložila. Protože se letní teploty neustále držely na špici, ke konci léta jsem do truhlíku navíc napojila kapkové samozavlažování od Gardeny (psala jsem o ní zde.) Ne, že by to truhlík sám o sobě nestíhal, ale brala jsem to jako pojistku, když jsem nestihla zkontrolovat množství vody v nádržce.

Dost jsem také přemítala, zda se rostlina pod tíhou plodů nezlomí, proto jsem některé plodící stonky podepřela dalšími květináči. No vypadalo to hrozně, ale účel splnilo.

Jak pepino gold chutná a kolik jsme toho sklidili?

Pepino gold k mému překvapení nasadilo vetší množství plodů a současně stále nakvétalo. Do zdárného konce utáhla rostlina „jen“ 7.

Zralé pepino je na omak lehounce měkké a vybarvené. Během zrání se plody mění ze zelenkavé na sytější žlutou s fialovým žíháním. Ochutnávali jsme různě dozrálé plody. Manželovi nechutná, mámě ano, mně a tátovi tak napůl. Osobně mi víc chutnaly méně zralé plody. A pozor: výborné bylo vychlazené z ledničky.

TIP: Pokud rostlina plody shazuje, je to pravděpodobně nedostatkem živin a/nebo zálivky.

Jak pepino přezimovat – jde to vůbec?

Ještě v září se rostlina snaží opětovně vykvést, pokud chcete pepino přezimovat, květy v tuto chvíli odlamujte. S nižšími teplotami je také čas přesunout rostlinu dovnitř. K přezimování je důležité, aby byla na světlém a současně chladném místě (okolo 15 °C). Rostlinu je vhodné ostříhat a snížit také zálivku.

Za sebe musím říct, že přezimování je velmi velmi náročné (v bytových podmínkách). Já sice měla možnost zimování v chladu, ale někdo zapomněl kontrolovat vlhkost substrátu (díky tati, ne nezlobím se tati!). Schůdnější podle mě je, rostlinu si nařízkovat nebo si na jaře jednoduše pořídit novou sazenici.

Znáte pepino? Pěstujete? Pokud vás nenadchlo, ale přesto si chcete na balkoně vypěstovat nějaké ovoce, nakoukněte pro inspiraci zde.

PŘEDPĚSTOVÁNÍ v kostce soil blocking

Mrkni na můj nový kostkovač

…a začni pěstovat v kostce!

chci kostkovač
error: content is protected