Balkonový úkolníček LEDEN

Balkonový úkolníček LEDEN 1536 2303 Pavlína

Týjo, toto to uteklo. Leden je tu a ač do jara daleko, i já se už těším na novou sezónu a rozhodně nezahálím. Co dělám na balkoně teď?

Nejdůležitější z důležitého

…je bezpochyby kontrola stávajících rostlin. Jakmile je teplota nad nulou a substrát rozmrzlý, utíkám se mrknout na spící rostlinstvo venku. Odkrývám přikryté a kontroluju vlhkost substrátu. Je suchý? Lehce zalévám. Hodně rostlin v květináčích nezabije zima, ale spíš to, že je zapomenu přes zimu zalévat. Bacha na to!

TIP: Rostliny ve stojící vodě jsou taky ouvej. Nejlepší je zazimovat tak, aby do truhlíků nesněžilo/nepršelo. U nás je to tak napůl, proto co jde, je vyndáno z vnějších obalů a z podmisek. Co nejde, poctivě vylévat. Ať kytky naopak neuhnijí.

Dozazimování truhlíků

Můj každoroční paradox. Po svátcích ostříhám vánoční stromek a chvojí použiju na dodatečné zazimování truhlíků. Mrznout ještě jistě bude a tak to beru jako dostatečnou pojistku. Stromek se aspoň využije dvakrát.

Plán na novou sezónu

Malování, měření, sjíždění inspirace na pinterestu. Teď je ta nejlepší doba začít (nebo pokračovat). V loňském březnovém úkolníčku jsem psala, že plánuju už od podzimu. Teď říkám, že plánuju celoročně. V lednu si to vše hodím z hlavy na papír.

TIP: Hodně mi s plánováním pomáhají přes rok psané poznámky. Co se nepovedlo, a/nebo je potřeba změnit, nové nápady. Je toho hodně a hlava děravá.

Česnek

Zkušený zahradník namítne, že ozimé sadby česneku se sází kolem Havla (listopad). No, já jsem rebel, každý rok na to nemám čas/chuť a tak to dělám během zimy (kecám, jsem prostě líná). Během zimních dnů nad nulou doháním. Letos jsem si to dala jako novoroční úkol a 2. ledna už byl česnek v truhlíku, juch.

Kontrola semínek

Po jakž takž utříděných myšlenkách je skvělý čas debordelizovat semínka (a nádobíčko). Já mám v semínkách (poprvé) uklizeno od podzimu, teď sepisuju seznam, co je potřeba dokoupit a sehnat.

TIP: U echt starých semínek je dobré otestovat klíčivost, ať nejste na jaře zklamaní, že nic nevylezlo.

Paprika a lilek

Konec ledna je skvělý čas na první domácí výsevy, hurá! U mě kombo papriky a lilek. V lednu se sejí i některé letničky, mrkněte vždy na návod uvedený na pytlíku. (A nebuďte netrpěliví, vyčkat na správný termín výsevu se opravdu vyplatí.)

Ptáci

Nejlepší způsob, jak si zkrátit zimní čekání je bezesporu péče o hladové návštěvy. Já se nepořádku na balkoně nebojím a tak sypu do krmítek ostošest. Krmítko a pítko také pravidelně čistím. Myslím, že ta podívaná za to stojí.

TIP: Začátek ledna patří tradičnímu sčítání ptáků. Akci pod názvem „Ptačí hodinka“ pořádá Česká společnost ornitologická a zapojit se může úplně každý. Více info najdete zde.

Tenhle obrázek si nezkopíruješ.