Kanadské borůvky

Kanadské borůvky 1440 2560 Pavlína

Pěstování na balkóně pro mě přestává mít limity. Jak slyším větu: „To ti tam neporoste.“, rostu hlavně já (tak aspoň něco). U borůvek to bylo totiž stejný. A ono ejhle, ono to jde!

Budu tady chvíli smrdět samochválou, ale v sezóně 2019 jsem sklidila něco málo přes dvě kila (!!!) kanadských borůvek. A to si myslím stojí za malé vychloubáníčko. Plodily hlavně dva keře, vysazené v roce 2018 (koupené ve slevě, odrůdu fakt nevím, ale žádná mini šlechtěná balkonovka to určitě není), na jaře 2019 dokoupen jeden „balkonový“ keřík, u toho čekám, co ze sebe letos vymáčkne. (Aktualizace: Rok 2020 neskutečných pět kilo.)

Každopádně nebudu tě tahat za fusekli, ono to totiž s borůvkama není úplně jen tak.

Prvně si určitě zhodnoť, kolik máš k dispozici místa. Pak vybírej, co budeš pěstovat. Jestli koupíš nějakou borůvku hlava nehlava, nebo si seženeš menší kompaktní odrůdy. Doporučuju taky koupit borůvky dvě (a to každou jinou), kvůli lepším výnosům – prej kvůli opylení či co. Ale plodit bude i jedna.

Sázet doporučuju koncem února/v březnu. Dá se ale i později (vlastní zkušenost), případně na podzim. První rok stejně bývá menší úroda, ale pokud ti ta chudinka vydrží do druhého léta, tak je to teprve masakr!

V čem pěstovat

Truhlík – velkej. Já mám 20 l samozavlažováky. Berberis Trio, v každém chlívku jedna borůvka. Zatím stačilo, do menšího už bych nešla, větší nádoba by byla asi přínosem. Samozavlažovák v tomhle případě doporučím určitě, borůvka má ráda dost vody a v teplých dnech je to pomocník k nezaplacení. Edit 2020: Lepší je mít co nejdál od sebe, fakt se rozrostou. Tentokrát bych volila pouze Berberis Uno. A borůvku každou zvlášť.

Cokoliv jiného – větší kbelíky, obyčejné květináče s podmiskou. Pokud na ně ale přímo svítí, hodně rychle vysychají, takže jo, jde to, ale určo hlídat vodu!

Hlína, živiny, slunko

Substrát – borůvky vyžadují kyselou zeminu. Takže hledej buď spešl substrát na borůvky, nebo pro kyselomilné rostliny (bývá o dost levnější, vše co je spešl na jedno kvítko je taky většinou drahý jako 🐷), nebo rašelinu. Hrabanka z lesa je taky kyselá, ale nesmí se (prý) odnášet, takže tu prosím tě ne.

Hnojení – platí stejné pravidlo jako u substrátu – hnojivo musí být s nižším pH (tedy kyselé). Když tam naleješ něco jinýho, nemusel jsi utrácet za substrát. Cesta nejmenšího odporu je mít doma po ruce nějaké hnojivo pro kyselomilné rostliny (já zase kupuju univerzál pro kyselomilné, využívám jak na azalky a borůvky, tak třebas i pro brusinku). Ale sem tam koupím i spešl na borůvky.

Slunko – pěstuji borůvky na severní terase. Na jihu by mi chcíply, mám tam moc vedro. Ale protože nemáme přes terasu střechu, od dopoledních hodin mi na borůvku svítí. Ta délka osvitu se samozřejmě mění s průběhem roku, ale slunka mají dle mě dost. Tak akorát, aby se úplně nevařily ve vlastní borůvkové šťávě, ale zároveň, aby plodily. Myslím, že západ, východ bude ideál, sever bez slunka asi úplně ne, no a na jižním balkonu – jako zkusit se má všechno, s přistíněním by to mohlo jít.

Voda – zalévám dešťovkou. Proč? (Protože nebudu plácat vodu z vodovodu, né asi.) Ale hlavně – dešťová voda je měkká. Pokud ti teče z vodovodní trubky kamení, tak počítej, že tam bude vápník a vápník borůvkám „nechutná“ (snižuje kyselost půdy a to nechceme). Netvrdím, že tvrdou vodou z vodovodu zalévat nejde, jde, ale je to naprd.

Co pěstovat

Jak jsem psala na začátku – dva keře, které se mi postaraly o tak skvělou úrodu, jsem vysazovala na konci jara (dost pozdě) tuším v roce 2018. Dovezl mi je táta ze Žďáru, byly ve slevě, opelichaný, křivý, ale já z nich měla mega radost. Tehdy jsme to prostě brali tak, že to jen zkusíme. Odrůdu fakt nevím, ale rozhodně to nebylo nic speciálního pro pěstování v menších nádobách. První rok jsem sklidila 4 (slovky čtyři) borůvky. 😀 Jo, bylo to vtipný, ale chápeš – pro mě to byl úspěch!

Na jaře 2019 jsem si pořídila třetí keříček do sbírky, tentokrát po pečlivém výběru odrůdu Hortblue Petite. Vybrala jsem ji pro malý vzrůst (do 1 metru) , prý by dokonce měla umět zaplodit dvakrát do roka. To nevím, já byla ráda, že z ní první rok po výsadbě vůbec něco bylo. Borůvky měla menší, než její kolegyně, ale za to chuťově o level blíž k lesním borůvkám. Uvidím co z ní dostanu letos. (Edit 2020: Ano, kvete dvakrát. Na jaře a koncem léta. Druhé kvetení nasadilo na plody, ale nakonec se neudrželo.)

Závěrem bych doplnila snad jen to, že i kdyby mi ani jedna borůvka neplodila, je to skvělá zelená dekorace. Na podzim listí nádherně zčervená a když se začnou objevovat první strávníci na krmítku, slouží i jako parádní bidýlko. (Byla jsem upozorněna na ptačí hovínka, děcka, tam je taky vápník! Tak hlínu něčím přikrýt! :D)

Nějaké dotazy?

Tenhle obrázek si nezkopíruješ.