Vhodné kombinace bylinek do truhlíku

Vhodné kombinace bylinek do truhlíku 2048 2560 Pavlína

Myslím, že tak začíná skoro každý balkónový pěstitel. Pěstování bylinek je na první pohled jednoduché, ale i přesto se na něm člověk naučí opravdu hodně.

Úplně vidím sebe před pár lety. První balkon a první záškuby. Nutně tam musí být něco zeleného. No jasně že bylinky! Následují hodiny strávené na internetu. Prosím tě. Moje první rada je: nelez na Pinterest! Rada je to nejdůležitější, protože z hodin jsou to dny a z těch „inspirování se“ jsou to plány na totální kraviny, které v praxi většinou nefungují.

Jo,  uznávám, někdy tam najdeš i něco užitečného. Ale často jsou všechny ty supr tůpr osázené petky, palety, a „vše v jednom“ květináče tak trochu blbost. Většinou to pak neroste a ten neúspěch tě může odradit.

Bylinky jsou kytky jako každá jiná a i ony potřebují to svoje – místo, světlo, substrát, vodu, živiny. A světe div se, nejde mezi sebou kombinovat úplně všechno, co tě napadne (nebo co na Pinterestu vidíš).

Kombinování

Dnes bych ráda napsala něco o kombinování, protože pokud šetříte místem, určitě budete chtít dát víc rostlin do jedné nádoby. Ostatně, já to tak dělám doteď a to mám terasy opravdu „kravsky“ velké.

Jak už jsem psala – ne vždy kombinování alá naplácat to všechno dohromady fungule. Jo, ono to nějak roste.. ale ne optimálně, něco vůbec a je z toho prd anebo smutný balkonový zahradník. Ale je i dobrá zpráva – jsou kombinace, které spolu mohou být. Co se za ty roky osvědčilo mně?

 • koriandr + petržel – moje nejoblíbenější kombinace, u této jsem zůstala
 • pažitka + petržel – spolu rostou hezky, ale nakonec jsem je rozsadila
 • dobromysl (oregáno) + majoránka + tymián + mateřídouška – když to pak všechno mezi sebou proroste, je to doslova vonící chumel
 • tymián + vavřín + rozmarýn + levandule – za mě top kombinace, ale pozor, vavřín a rozmarýn chtějí už větší nádobu.
 • Mátu dej na samotku. Máta je prevít, rozleze se všude!
 • Bazalka miluje rajčata a rajčata milují bazalku, máš-li je, dej je k sobě.

Všechno jsou to kombinace, které mám vyzkoušené. Zdůrazňuji, že v různých nádobách a  různých podmínkách. Stejně je každý rok neustále stěhuji sem a tam, ale už jsem se aspoň dostala do fáze, kdy si nemusím každé jaro kupovat nové kousky, protože mi přežijí (a to je úspěch). Nakonec jsem se dopracovala k tomu, že bylinky ráda podsazuji pod různé větší rostliny a tvořím tak „spodní patra“ a šetřím místo. Navíc jak jsou ve větší nádobě a tím lépe odolávají podmínkám (sucho, mokro, přehřátí, …).

Aktuálně mám:

 • Medvědí česnek a libeček pod vrbou.
 • Meduňka bydlí pod ostružinou.
 • Šalvej pod fíkovníkem.
 • Mateřídouška a majoránka šly nově pod nektarinku.
 • Tymián roste pod vínem.

A tak jsem zvědavá, co z toho bude.

O tom, co které bylinky potřebuj a v čem pěstovat, plánuji napsat nějaký krátký článeček, teď nestíhám (řve mi tu dítě :)).

A jaké kombinace se osvědčily tobě?

Tenhle obrázek si nezkopíruješ.