Myslím, že tak začíná skoro každý balkónový pěstitel. Pěstování bylinek je na první pohled jednoduché, ale i přesto se na něm člověk naučí opravdu hodně.
Úplně vidím sebe před pár lety. První balkon a první záškuby. Nutně tam musí být něco zeleného. No jasně že bylinky! Následují hodiny strávené na internetu. Prosím tě. Moje první rada je: nelez na Pinterest! Rada je to nejdůležitější, protože z hodin jsou to dny a z těch „inspirování se“ jsou to plány na totální kraviny, které v praxi většinou nefungují.
Jo, uznávám, někdy tam najdeš i něco užitečného. Ale často jsou všechny ty supr tůpr osázené petky, palety, a „vše v jednom“ květináče tak trochu blbost. Většinou to pak neroste a ten neúspěch tě může odradit.
Bylinky jsou kytky jako každá jiná a i ony potřebují to svoje – místo, světlo, substrát, vodu, živiny. A světe div se, nejde mezi sebou kombinovat úplně všechno, co tě napadne (nebo co na Pinterestu vidíš).
Kombinování
Dnes bych ráda napsala něco o kombinování, protože pokud šetříte místem, určitě budete chtít dát víc rostlin do jedné nádoby. Ostatně, já to tak dělám doteď a to mám terasy opravdu „kravsky“ velké.
Jak už jsem psala – ne vždy kombinování alá naplácat to všechno dohromady fungule. Jo, ono to nějak roste.. ale ne optimálně, něco vůbec a je z toho prd anebo smutný balkonový zahradník. Ale je i dobrá zpráva – jsou kombinace, které spolu mohou být. Co se za ty roky osvědčilo mně?
- koriandr + petržel – moje nejoblíbenější kombinace, u této jsem zůstala
- pažitka + petržel – spolu rostou hezky, ale nakonec jsem je rozsadila
- dobromysl (oregáno) + majoránka + tymián + mateřídouška – když to pak všechno mezi sebou proroste, je to doslova vonící chumel
- tymián + vavřín + rozmarýn + levandule – za mě top kombinace, ale pozor, vavřín a rozmarýn chtějí už větší nádobu.
- Mátu dej na samotku. Máta je prevít, rozleze se všude!
- Bazalka miluje rajčata a rajčata milují bazalku, máš-li je, dej je k sobě.
Všechno jsou to kombinace, které mám vyzkoušené. Zdůrazňuji, že v různých nádobách a různých podmínkách. Stejně je každý rok neustále stěhuji sem a tam, ale už jsem se aspoň dostala do fáze, kdy si nemusím každé jaro kupovat nové kousky, protože mi přežijí (a to je úspěch). Nakonec jsem se dopracovala k tomu, že bylinky ráda podsazuji pod různé větší rostliny a tvořím tak „spodní patra“ a šetřím místo. Navíc jak jsou ve větší nádobě a tím lépe odolávají podmínkám (sucho, mokro, přehřátí, …).
Aktuálně mám:
- Medvědí česnek a libeček pod vrbou.
- Meduňka bydlí pod ostružinou.
- Šalvej pod fíkovníkem.
- Mateřídouška a majoránka šly nově pod nektarinku.
- Tymián roste pod vínem.
A tak jsem zvědavá, co z toho bude.
O tom, co které bylinky potřebuj a v čem pěstovat, plánuji napsat nějaký krátký článeček, teď nestíhám (řve mi tu dítě :)).
A jaké kombinace se osvědčily tobě?