Lalokonosec: čím škodí a jak se ho zbavit

Lalokonosec: čím škodí a jak se ho zbavit 2048 2560 Pakvítko

Podivné výkusy v listech a po autorovi vidu ani slechu? A zkusili jste jít na balkon s baterkou? Vsadím se, že pak potkáte… roztomilého pana Lalokonosce.

Lalokonosec je menší brouk z čeledi nosatcovití – to si zapamatujete podle jeho roztomilého nosánku. Ráda bych k němu (jak mám ve zvyku) napsala – nech brouka žít. Ale točí mě letos tak moc do vývrtky, že se i já přikláním k neúnavnému boji.

Lalokonosce sotva potkáte. Přes den je někde zalezlý, jak se začne stmívat, vyleze a okouše na co přijde. A když na něj náhodou narazíte, hraje mrtvého. Hérečka.

Čím škodí lalokonosec

Bavme se teď chvíli proč ho nemám tak ráda. Dospělý brouk způsobuje typický žír na mnoha druzích rostlin. Listy (a někdy i jehličí, květy) jsou po okrajích typicky okousané do půlkruhů. Což samo o sobě není pro rostlinu zase tak fatální (okousaný list funguje dál, většinou je to jen kosmetická vada).

Problém nastává ve chvíli, kdy samička naklade do substrátu vajíčka. Larvy lalokonosce napadají kořenový systém rostlin. Nejen tenké kořínky, ale i vzrostlé kořeny. Jak na to rostlina, navíc utlačovaná v nádobě, zareaguje? Signálem pro vás bude divné vadnutí, špatný růst a někdy to kytka prostě nerozdýchá a umře. Proto, pokud vám rostliny najednou nějak divně neprospívají, zpozorněte! A to i za předpokladu, že neevidujete žír na listech, nenechte se zmást! Je možné, že tam opravdu je!

Co platí na lalokonosce a jak se ho zbavit

DOSPĚLÝ BROUK: Jak už jsem psala. Dospělého brouka potkáte spíše večer, za soumraku. Chcete-li, běžte v noci s baterkou na lov. Mně se většinou moc nechce (líná lemra jsem), zvlášť při invazi je to hrozná práce. Na dospělce lze samozřejmě použít insekticidy ve formě postřiků (Dle zahrádkářských diskuzí také dobře zabírá Mospilan – s tím já bohužel zkušenosti nemám a ani to neplánuju zkoušet, takže nemůžu potvrdit, zda zabírá. Tedy zatím.) Z přírodních prostředků by měl zabrat spinosad (Spintor), který budu zkoušet, dám vědět. 🙂

LARVY: Na larvy řádící v substrátu nejlépe zaberou parazitické hlístice. Já objednávala z brněnské firmy Biocont Laboratory. Hledejte název Nematop. Za mě super řešení „bez chemie“. Hlístice na larvách a kuklách parazitují a ty po nějaké době hynou. Dle návodu se aplikuje formou zálivky na jaře (III-V) a na podzim (VIII-X). Podmínkou je, že teplota půdy nesmí klesnout pod 12 °C a nemělo by na ni přímo svítit slunce. To, že hlína musí být dostatečně provhlčená snad nemusím ani psát. Podrobnější podmínky použití naštudujte v návodu.

Kdo s koho

Jak to vypadá u mě? Letošní sezónu mám ohlodané listy snad u všeho. Jahody, borůvky (!!!), rybíz, nektarinka, azalky. A tak dále a tak dále. Musela jsem tedy zakročit. Aktuálně (28.9.2020) čekám na změnu počasí. Už třetí den prší, truhlíky a květníky stojí ve vodě. Venkovní teplota je těžce pod 12 °C. Mělo by se ale oteplit a proto vítám, že budou truhlíky provlhčené (ušetří mi to práci před aplikací). Plánuju, spíš tak pro sichr, koupit na jaře další balení a aplikaci raději zopakovat. Dokud budou mít hlístice co papat (tedy budou tam larvy lalokonosce), měly by se i množit a pokračovat v litém boji. Já si druhým jarním ošetřením však chci pojistit jaksi i to, že bych udělala nějakou chybu v aplikaci a hlístice to nedejbože nezvládly (i to se může stát, jsem totiž blond).

Tak mi držte všechny lístečky, ať nemám na jaře holá košťátka bez života.

PŘEDPĚSTOVÁNÍ v kostce soil blocking

Mrkni na můj nový kostkovač

…a začni pěstovat v kostce!

Tenhle obrázek si nezkopíruješ.

error: Content is protected !!