Loňskou zimu jsem si smutně posteskla, že je voda v pítku do půl hodiny zmrzlá. Můj muž je ale koumák a tak ten problém vyřešil.
Na rovinu říkám, že nepotěším ty, kteří nemají na balkonu zásuvku. Kdo ji ale má a je šikovný přes elektro, nechť načerpá potřebnou inspiraci!
Pítko jsme chtěli sladěné do stylu květináčů na severní terase a proto jsem si na to koupili mrazuvzdornou (a taky pěkně drahou) terakotu. Určitě ale poslouží i levnější keramický květináč, plastový nejspíš taky.
Samozřejmě vám úplně neřeknu, jak to muž zapojoval, neb tomu nerozumím. Tenhle příspěvek berte opravdu jako inspiraci a prosím vás, hlavně nic zapojujte, pokud se v tom nevyznáte. Ať nedojdete k úrazu!
Jak je to vymyšlené
Shrnu to jednoduše takto: Pod miskou je topný drát, který lehce hřeje a tím pádem voda nezamrzá.
- Miska i vnitřní horní část květníku mají po obvodu těsnění, aby dovnitř nepronikala vlhkost.
- Zapojení topného drátu je umístěno pod kolečkem z polystyrenu v nějaké spešl elektrokrabičce (další ochrana proti vlhkosti).
- Topný drát je zapojený přes „chytrou“ zásuvku.
- Na terase máme zároveň venkovní „chytrý“ teploměr.
- Oboje „chytré věci“ pak ovládáme přes mobilní aplikaci, kde pítko manuálně spínáme, případně můžeme automaticky nastavit teplotu, při které se samo sepne.
Jinak nebojte, drátek vyhřívá na poměrně nízkou teplotu, ptačí vývar (či vířivka) se nekoná!
To, že nám topí pítko je prostě skvělé řešení, ale že jde nastavit i jeho samostatný chod na určitou teplotu… Prostě jsem se sakra dobře vdala. Je to geniálně geniální.
Kolik pítko sežere?
A teď se dostávám k jádru pudla – kolik nás to stálo? Někdo mi jednou řekl, že jsme asi boháči, když tak utrácíme za ptáky. (Vsadím se, že to byla moje máma. Ahoj mami! Sranda, mami! ♥) Majlant to určitě není. A hlavně, máme peníze na mnohem větší „blbosti“ pro sebe, tak proč bychom jednou nemohli utrácet za ptáky? Já nevím, proč něco takového musím ospravedlňovat. A co se týká spotřeby…no bože, tak se jednou nepodívám na Netflix.
Jde taky o to, že použitím chytré zásuvky (Eve), chytrého teploměru (Eve) a chytré aplikace (Eve) víme, kdy topítko topí, kdy seplo, kolik je venku stupňů a tak. (Toto není reklama na chytré věci od Eve. Haha.)
Abych to zjednodušila, můžeme si nastavit automatické spínání. Že se pítko sepne pouze při 1°C. Při nule nám to trochu přimrzalo, zatím testujeme takto. Tím, že se aplikace spíná jen při poklesu teploty a nejede nonstop šetříme i energii, tím pádem i peníze.
Dávám pro srovnání dva typy provozu. Berte to prosím jako orientační srovnání, nejsem schopná docílit stejných podmínek pro oba provozy. Slouží čistě pro představu.
Spotřeba v manuálním provozu
Pítko jede nonstop (den i noc). Pítko máme v provozu 6 dní (neděle 29.11. – sobota 5.12.). Tenhle týden jelo tahem, protože se nám v teploměru vybila baterka.
Apka mi aktuálně ukazuje útratu 11,94 Kč. Po týdnu používání. Jasně, pítko hřeje i v noci. Možná trochu zbytečně, zatím jsme nezkoušeli, jak by fungovalo (a žralo), kdyby se manuálně spustilo třeba nad ránem. Roční orientační spotřebu v tomto provozu mi aplikace ukazuje cca 660 Kč (sama automaticky přepočítává). Zdůrazňuju – roční. Rok to nejede, že. A i kdyby, šest stovek se dá přežít. Ano, je to dost, ale kolik dní v roce bude reálně pod jeden stupeň?
Spotřeba v automatickém provozu
Při poklesu na 1 °C se spouští a vyhřívá misku. Jak jsem psala, spínání máme za normálních okolností plně automatické, řízeno teploměrem venku.
Doplním až koupíme baterky a bude chladnější týden, podobný jako první testovaný. Počkejte si, samotnou mě zajímá!
Využití pítka
Největší odměnou pro mě je, že ho ptáci opravdu používají. Nejčastěji ho využívají stehlíci, někdy jich v kruhu sedí celá banda, škoda, že to vždy s foťákem prošvihnu. Zalíbení v něm našly ale i sýkory a v létě jsem na něm nachytala konipase.
Skvělé je i to, že pítko používáme celoročně. V zimě jede na výhřevný kabel, v létě se elektro část vyndá a funguje bez ní. Přisypu pak kameny, aby drobný hmyz mohl ven. Poměrně dobře se udržuje, stačí vyndat vrchní miska, doma opláchnout a zase vrátit zpět na květináč.
Na závěr ještě doplním důležitou sranda informaci. Prý se pro holuby a jiná domácí zvířata dá koupit vyhřívané pítko. Nu, to jsme nevěděli. Haha. Takže to celé můžete obejít a prostě si to koupit hotové. Každopádně. Manžel rád kutí, máme to home made a hlavně s láskou vyrobené. A já si zase ověřila, že mám doma poklad.
Tak nezapomeňte, že i v zimě ptáci potřebují pít!