Testování: Gardena Zavlažování na balkon

Testování: Gardena Zavlažování na balkon 2048 2560 Pavlína

Možná jste to na svých zahradnických účtech zaregistrovali, @gardenaczsk nedávno hledala testovače automatického zavlažování truhlíků. Tohle mi samozřejmě nemohlo ujít, protože jak víte, jednu terasu mám na jih a někdy je to pěkně o nervy, když zapomenu/nestihnu/nemůžu zalít. O to větší radost jsem měla, když jsem se dostala do výběru testovatelů. A o dost větší radost měl hlavně můj muž, protože jestli něco miluje, tak jsou to technické vychytávky, že jo.

Jižní terasu mám postavenou hlavně na samozavlažovácích, ale mám tu i rostliny, které jsou v obyčejném květináči, případně ti největší chudáci jen v kbelících.

Pak tu jsou takové, které sice samozavlažovací nádobu mají, ale jsou buď na zemi, nebo mají velký nárok na vodu a tyto rostliny musím zalévat každý den (v horku i 2x denně). A přesně k těmto rostlinám jsem samozavlažování použila. Aktuálně testujeme necelé tři týdny a za tu dobu jsme se myslím docela sžili. No a protože by ta recenze byla na instagram moc dlouhá, nahrála jsem ji na sem.

Snažím se v ní být objektivní, přestože jsem čerpadlo dostala k testování zadarmo. Každopádně my už od Gardeny používáme kde co (a teď to není žádná spolupráce, to jsme si prostě koupili). Jestli mě sledujete krátce – chytáme dešťovku a používáme systém čerpadel a hadic a všech různě možných i nemožných součástek. A jsme s produkty dost spokojení, zatím (ťuk ťuk) nic neodešlo (ani jsem nic nerozbila) a mě osobně to hodně ulehčuje v tom, že nejsem otrokem zalévací konve. 😀 Takže vlastně toto testování je pro mě taková třešnička na dortu, protože řeší ty drobné zalévací nedostatky.

Gardena citygardening – Zavlažování na balkon

Pojďmě si jej trochu představit. Celkovými popisem nechci prudit, ale abychom si mohli ukázat pozitiva a negativa je asi dobrý na to trochu kouknout.
Zavlažování patří do edice Gardena citygardening a využívá příslušenství ze systému Micro-Drip-System.

Ve zkratce: zvládne zavlažit až 24 rostlin, celkem 10 m rozvodu, potřebuješ zásuvku a nádobu s vodou.

Co set obsahuje:

  • 25 kapačů: Celý set vystačí na 25 rostlin – to v případě, že počítáte 1 kapač na 1 rostlinu.
  • Čerpadlo pro ponoření do nádoby s vodou je se třemi samostatnými vývody.
  • Řízení samozavlažování (taková ta věc do zásuvky) má celkem 14 volitelných programů.
  • Rozvodovou trubku na vodu (10 m), kterou si dle potřeby nastříháte a rozvedete po balkonu.
  • A samozřejmě potřebné součástky k provozu (držáky trubky atd.)

Dále potřebujete:

  • Chráněnou zásuvku k zapojení.
  • Vhodnou nádobu na vodu.
  • Nůžky na nastříhání rozvodové trubky.

Jak jsme testovali my

S celým setem se dá luxusně vyhrát, na obrázku krabice máte samozřejmě ukázku instalace do klasických a stejně velkých květinových truhlíků, kde píchnete po jednom kapači ke každé rostlině. Ale vzhledem k rozmanitosti naší terasy je jasné, že jsme museli trochu plánovat a vymýšlet. A také vychytat daný interval zalévání k různým rostlinám. Vyřešili jsme to tak, že velké rostliny (stromky) mají 2-3 kapače a malé rostliny mají po jednom kapači (např. pepino).

My jsme to zatím testovali na 4 typech rostlin. Nádobu jsme pro test zvolili 5 l konev (byli jsme vesměs doma, takže pro test to stačilo, posléze budeme istalovat do sudů s vodou). Původně jsme dali zalévání 2x denně na 6 minut, nakonec (i kvůli častějším dešťům) bohatě stačilo 1x denně 6 minut.

  1. nektarinka – je v terakotě s bylinkami, má poměrně nároky na vodu, velmi často byla večer zvadlá
    • provedení: 3 kapače
    • výsledek: od té doby jsem ji nezalila ani jednou – pecka!
  2. pomeranč – plastový květináč, osvit od cca 11 do večera, velký stromek, menší nárok na vodu, ale v přímém osvitu trpí též
    • provedení: 2 kapače
    • výsledek: není přelitý, ani umřitý, za mě super, nezalila jsem ani jednou
  3. pepino – má samozavlažovací květináč, lehce vyvýšen nad zemí, pepino pije jako blázen, osvit od 11 až do večera, parkrát se mi stalo, že voda nestačila a protože už má velké plody, mám strach, aby je neshodil, proto kapač jako pojistka
    • provedení: 1 kapač
    • výsledek: v případě kombinace samozavlažovací nádoby (naplněné) a kapače a deště – někdy už bylo zbytečně přelité, ale kapač naopak pohlídal, že nikdy nepřeschlo, pepino zatím nehnije, tak zatím neřešíme a necháváme dál
  4. lilek – je velkoobjemovém samozavlažováku (Trio), společně s rajčaty, okurkou. Lilek byl relativně v pohodě, spíš jsem testovala, jak si povede, když bude s vodou v nádobě na hraně (nebo úplně bez ní)
    • provedení: 1 kapač
    • výsledek: pokud by mělo jet jen na kapání, potřeboval by aspoň dva možná i tři kapače

Jak hodnotíme

Návod – pochopitelný i pro blondýnky. Je tam ale teda trocha matiky a je také potřeba se nad tím trochu zamyslet, rozvrhnout si, co kam dát, naměřit si vzdálenosti, zvážit, kolik daná kytka potřebuje vody apod. A hlavně pak spočítat jak velkou nádobu na vodu vlastně potřebuju mít (to je ta matika) 🙂

Čerpadlo – Dobré je, že čerpadlo se umí při chodu na prázdno samo vypnout. Nicméně – při malé nádrži bych si asi úplně neodjela na 14 dní a nechala ho tam jen tak, i dle návodu by nemělo jet na sucho, kdy hrozí jeho poškození. Takže jsme zase u toho správného rozvržení a plánování.

Celkové provedení – je mi hodně sympatické, nevím jak vy, ale my si doma dost potrpíme na kvalitu a rádi si za ni taky připlatíme, plastové součástky jsou kvalitní, nic měkkého, dobře se s tím pracuje. Navíc při chytré instalaci celý set v podstatě není vidět, nikde nic neleze a nečouhá. 

Rozšíření – velmi kladně hodnotím i možnost dokoupit rozšíření celého systému Micro-Drip-System. Protože pokud by vám množství kapačů nestačilo, seženete je jednoduše v hobby marketech. Za mě velké plus, hlavně pro majitele balkonových džunglí – dá se rozšířit až na 40 kapačů, rozvodovou trubku a držáky trubky koupíte taky. Ale jak sama Gardena v návodu píše, je pak potřeba zhodnotit i nosnost balkonu, protože čím víc kytek a častější zavlažování, tím více vody potřebujete.

Nádoba na vodu – může být problém. S umístěním, velikostí. Vysvětlím. Představte si, že máte hooodně zarostlý balkon. Dokoupíte si kapače na celkových 40 ks. A teď trocha té matiky: máte 40 kapačů, chcete zavlažovat 2x denně po dobu 6 minut (tj. 0,4l vody jeden kapač za den) a odjedete na 10 dní na dovolenou. 40 ks x 0,4l x 10 dní – to je celkem 160 litrů ± něco navíc. Což, řekněme si upřímně, na malém balkonu není skoro reálné – na místo a někde možná ani na nosnost. Navíc voda by se neměla kvůli čerpadlu úplně přehřát a neměla by se znečistit, takže je dobré mít nádobu krytou a ve stínu (a taky ta líheň komárů, že jo). My máme doma největší kbelík 10 litrů a už tak o něj zakopávám. Ale. To je teoretická spotřeba – o dovolené kupříkladu. Pokud vám to někdo zaskočí pohlídat, tak by se to dalo přežít s nižší frekvencí zalévání a tím pádem i menším množství vody. Já mám výhodu v tom, že máme na této terase 600 l nádrž vody, krytou, schovanou, takže to vlastně nemusím řešit. Takže my teď po testování budeme zapojovat přímo do ní.

Suma sumárum

  • skvělý k rostlinám v obyčejných plastových květináčích, s dlouhodobý osvitem, s vyšším nárokem na vodu apod.
  • do samozavlažovacích truhlíků jako pojistka, že dojde/nestačí voda v nádržce (viz pepino) či případně jedete pryč
  • cena poměr výkon – prvotně mě cena odradila, po vyzkoušení už mi šílená nepřipadá
  • nevýhody: potřeba zásuvky (ale Gardena má i solární systémy)
  • potřeba mít prostor na nádobu s ekv. množstvím čisté (!) vody ale je to i výhoda, pokud není kohoutek

Za sebe hodnotím jako perfektní doplněk k celému zalévání na naší terase. Pouze na tento systém závlahy bych asi terasu postavenou nechtěla – mně osobně by to asi ani s možným rozšířením (40 kapačů) nestačilo. O:-) Navíc, já ráda zalévám, někdy to mám prostě jako takovou relaxaci. V kombinaci je ale skvělý, protože uhlídá to, co při odjezdu nebo nedostatku času trpí. Na 100 % bych ho doporučila těm, kteří pěstují pouze v obyčejných nádobách, já osobně jej využiju hlavně tam, kde samozavlažovací truhlík nestačí či není.

Osobně mám trochu problém s tím, že jsem chronický přemisťovač nádob. Je u mě úplně normální, že půlku terasy během sezóny několikrát přeskládám. Protože kytka A určitě poroste lépe v levém koutu než v pravém a kytka B by byla hezčí támhle za rajčetem. No a když máte nějak namyšlené trubky s vodou, tak je ta trubka docela spotřební materiál, protože pořád musíte stříhat jiné vzdálenosti. 🙂 Ale to není chyba produktu, to je problém v uživateli. 😀

Poprvé nás zarazilo, že po vypnutí čerpadla voda dál prokapávala do níže položených nádod (než je hladina vody) – prosím vás, opravdu si ten návod přečtěte několikrát a důkladně! 😀 Opět není chyba produktu, ale uživatele – při instalaci se prostě musí přidat jeden kapač nad hladinu vody a tím je zajištěno, že voda samospádem nevytíká! 🙂

Jinak ještě na rovinu říkám, že mě osobně od zakoupení podobného systému od začátku odrazuje cena. Na druhou stranu vím, kolik nás kdysi stál jen jedinný výkoný filtr do akvárka a tak je mi jasné, že za kvalitu a spolehlivý systém si člověk prostě připlatí. Ale když to vezmu kolem a kolem, on takový samozavlažovací truhlík také něco stojí a tak to vyjde vlastně docela dobře. Po tomto vyzkoušení bych do něj s klidným svědomím šla.

A jestliže člověk na balkoně/terase pěstuje ve velkém a nechce být úplně jejím zalévacím otrokem (či je prostě lenoch), je tohle ideální řešení.

A co vy? Máte s nějakým typem samozavlažování zkušenost?

Tenhle obrázek si nezkopíruješ.