Urychlovač kompostu jsem znala především ze zahrádkářských kruhů. O to víc mě zajímalo jeho použití v malém domácím vermikompostéru. A tak jsem to otestovala.
Na dotaz, zda se dá urychlovač kompostu použít i v malém vermikompostéru, jsem narážela na různých diskuzích. Jestli to neublíží žížalám, zkrátka jaké jsou zkušenosti. Zajímalo to i mě, protože jsem něco podobného chtěla vyzkoušet když žížaly nestíhají a mám hodně bioodpadu.
A když přišla nabídka od Weiki, zda nechci vyzkoušet některé jejich produkty, bylo jasné, že urychlovač prubnu. Rovnou jsem vyzkoušela i jejich probiotika pro zdravý kompost.
Opět bych ráda, aby tahle „recenze“ byla pokud možno objektivní, přestože jsem produkty Weiki dostala zadarmo (a buďte objektivní, když něco dostanete zadáčo, že jo). Je ale fakt, že i kdyby si weiki ke mně nenašlo cestu samo, nejspíš bych si něco ze zvědavosti koupila. Takhle jsem měla možnost odzkoušet si produkty na vlastní vermikompostér a jsem za to ráda a za tuto možnost děkuji!
A aby vám to nebylo líto, mají teď na eshopu slevy, tak mrkejte. A když by už tam náhodou nebyla, zkuste si zadat kupónek na slevu 15 % 🙂 V pokladně zadejte: FOR GARDEN
Urychlovač kompostu
A cože ten urychlovač dělá? No urychluje. Nečekané, že? Nechci se tady moc rozepisovat, podrobnosti najdete na ofiko stránkách. Ráda bych tu jen přetlumočila složení: Polysacharidové činidlo založené na bázi termicky modifikovaného oxidovaného bramborového škrobu. Zní to dost creepy, což? Když jsem to přečetla tátovi, s nabídkou vyzkoušení na jeho zahradním kompostu, odpověděl mi, že si tam nebude házet žádné chemické srajdy. Nu, chápu. Nemít za sebou léta chemie, asi bych z toho měla osypky stejně jako on. Nakonec jsem mu vysvětlila, že je urychlovač přírodní, ačkoliv to na první dobrou zní všelijak. Já jen, aby vás to taky nepolekalo. 🙂
Já vím, já vím, říkala jsem, že se nebudu rozepisovat, haha.
Urychlovač je takový bílý prášek, kterým urychlíte zrání kompostu. Jednoduše prohrabete kompost a trochu to s ním poprášíte. Kompost se provzdušní a prášek může konat. Jaj, jak jednoduché. Dá se taky použít i při zakládání.
Problém pro mě byl návod použití – posypat urychlovačem vrstvu 20-25 cm vysokou. Takovou vrstvu ve vermikompostéru nikdy nemám. Řešení? Sypu podle oka. Tak trochu, no.
Balení je poměrně veliké, domácí vermík toho nespotřebuje moc, ale chápu, velikostně je balení tak akorát pro zahradní kompost. Urychlovač se ale nikterak nekazí a tak mi jeho zásoba vystačí na dlouhou dobu.
Probiotika pro zdravý kompost
Probiotika pro kompost jsou doporučená používat společně s urychlovačem. Jsou to přátelské bakterie, které stejně jako žouželíny rozkládají organický odpad. Takže taková pomocná jednotka, to se hodí! Navíc slibují, že v kombu urchlovač + probiotika se snižuje spotřeba obou produktů až o půlku.
Probiotika jsou v tekuté formě a je nutné uchovávat v lednici. Naředí se v poměru 7 víček na 5 litrů vody. Pak se rovnoměrně aplikují na kompost (na vrstvu cca 20 cm o ploše 1 m²). Pro malý vermikompostér to chce daleko menší dávku, prostě si to přepočítáte.
U tohoto produktu spatřuju lehkou nevýhodu ve velikosti balení produktu vs. velikost domácího vermikompostéru.
Vždyť plocha jednoho patra vermikompostéru je orientačně 0,2 m² (ano měřila jsem to). Ředění je tedy něco pod jeden a půl víčka na jeden litr. S ohledem na výšku patra počítám tak max. 0,5 litru roztoku.
Aplikace další vody do kompostéru je pro mě ale aktuálně dost problém, v současné době ho mám na hraně přílišné vlhkosti a tak se mi tam další tekutina prostě velmi špatně aplikuje. Natož celý půl litr.
A tak probiotika ředím v daleko menším množství tekutiny (podle stránek Weiki by to mělo být ok).
Další věc je, že probiotika vydrží po otevření měsíc (po této době se postupně snižuje množství bakterií a tím pádem účinnost). Což nemám u tak malé plochy vermíku šanci spotřebovat. Nu, já si frčím zero waste, takže je prostě používám tak dlouho, dokud je nevypotřebuju, vyhazovat se mi to rozhodně nechce. Něco tam vždycky bude žít. No a mimo jiné jsem část šoupla tátovi na zahradní kompost (i když se pořád tvářil všelijak, achjo :).
Urychlovač ve vermikompostéru ano či ne?
Urychlovač a probiotika bych doporučila v případě, že produkujete velké množství bioodpadu a žížaly nestíhají. Případně jako pomocník při řešení potíží jako je zápachem a extrémním plesnivěním (ale to řešte prosím vás komplexně!!!). Já jsem ho kupříkladu velmi uvítala v létě, kdy nám přecejen teplota v bytě šplhá nahoru a žížaly jsou poněkud lenivější, často mi to pomohlo snížit počínající zápach z hniloby, ale jak říkám, tohle je potřeba vždy řešit celkově (snížit vlhkost a krmné dávky, případně dohledat problém apod.).
Velmi se mi líbí představa, že bych oba produkty používala hned od začátku založení vermikompostéru, pak by ten rozjezd mohl být plynulejší a jednodušší. Mohl, nevím to a vyzkoušet to nemám jak. 🙂
Stran velikosti balení u probiotik bych třeba doporučila domluvit se s nějakým dalším žížalářem a o probiotika se podělit. Stejně jako to děláte s hlísticemi proti smutnicím.
A co na to žížaly? Díky bohu neumí mluvit, uf. Nicméně – nezaznamenala jsem žádný problém, úhyn, hromadný útěk, nic. 🙂
V současné době v dávkování pokračuju dál. Jsem vermikompostovací nadšenec a každá část bioodpadu přeměněná na vlastní kompost je pro mě nesmírně důležitá. Vždyť každé jaro nadávám, že mám toho kompostu furt málo! A jestli mi weiki s kompostováním pomůže byť o kousek, tak mě to za to stojí. 😉