Jak na pěstování bylinek (nejen) na balkoně: Základní rychloprůlet

Jak na pěstování bylinek (nejen) na balkoně: Základní rychloprůlet 2048 2560 Pakvítko

Jedlý balkon bez bylinek? Neexistuje! Pěstování bylinek na balkoně je skvělý způsob, jak mít čerstvé bylinky vždy po ruce. V tomto článku si ukážeme základní podmínky pro jejich pěstování.

Výběr vhodných bylinek a typ balkonu

Na začátek se rozhodněte, jaké bylinky chcete pěstovat. To je rada, že? Nechám si to patentovat, haha. Teď vážně, napište si seznam a od toho se odpíchněte. Jakmile totiž zaplujete do světa voňavých bylinek, vsadím se, že objevíte spousty dalších druhů, o kterých jste doposud neslyšeli (a samozřejmě je nutně potřebujete). Na začátek bych se pustila pouze do toho, co máte rádi, případně využíváte v kuchyni nejčastěji.

Nyní zhodnoťte, jestli máte balkon slunný (vhodné skoro pro vše), případně bojujete o každý paprsek (polostín zvládne pažitka, máta, meduňka, …). Pokud máte na balkonu dobu temna, pak se experimentování nevyhnete.

bylinky v květináči

Jak začít s bylinkami: semínka, sazenice nebo řízky?

Výsev ze semínek

Předpěstování bylinek podle mě není vůbec těžké. Jen to chce trochu trpělivosti. Univerzální rada je: semínka vysejte do substrátu, zalévejte a uvidíte. Každá rostlinka taky hraje s trochu jinými „pravidly“ a připravte se na to, že někdy se to prostě nemusí podařit na první pokus. Určitě proto čtěte návod na pytlíku, v naprosté většíně obsahuje základní informace potřebné ke správnému výsevu:

  • kdy vysévat – tedy vhodné měsíce k výsevu
  • kam – zda je semínka možné vysévat rovnou ven, nebo je nutné předpěstování doma či ve skleníku
  • jak – hloubka výsevu, prostor mezi sazeničkami, kdy sazenice přesazovat apod.

Návody samozřejmě nejsou spásné, ale bohatě stačí. Nu a koneckonců taky existuje strejda Google.

TIP: Semínka nikdy nevysévejte moc nahusto, nemusíte pak protrhávat či rozsazovat a rostlinky se nemačkají. Vyzkoušet můžete výsev po jednom do substrátových kostek.

Vzrostlé sazenice

Jednodušší a rychlejší cestou je pořídit si vzrostlé sazenice. Vybírejte kvalitní a zdravé rostliny spíše z malých zahradnictví či z trhů – zkrátka podpořte lokální pěstitele (sím, sím). Rozhodně nemám nic proti rychleným bylinkám z marketu (pokud mají český původ), jen myslete na to, že jsou určené k přímé spotřebě. Pokud je chcete dál pěstovat, je nutné je IHNED přesadit. Nechci jim křivdit, ale podle mě se moc nepočítá s tím, že vám vydrží déle jak dva obědy. Prostě to ořežete o ono to… chcípne. Po přesazení mají ale slušnou šanci růst dál.

TIP: Bylinky, u kterých doporučuju rovnou koupit vzrostlé sazenice: pažitka, rozmarýn, levandule. Rostou pomalu a nejprve potřebují zesílit, ze vzrostlých sazenic si je užijete daleko dřív.

Řízky a odkopky

Někdy není nutné utrácet peníze za sazenice či semínka. Bylinky si můžete rozmnožit i z darovaných řízků. Má babička na zahradě mateřídoušku, mátu, tymián, rozmarýn, bazalku? Tak hurá! Šmikněte si kousek a dejte zakořenit do vody nebo výsevního substrátu podobně jako pokojovky. Za nějaký čas pustí kořínky a můžete sázet.

Druhou varintou je odkopnout si kousek rostliny i s kořeny a rovnou ji přesadit do nového – to můžete praktikovat třeba u máty, pažitky, tymiánu a mnohých dalších.

V jakém substrátu bylinky pěstovat

K výsevu semínek využijte výsevní substrát, je jemnější a odlehčený, rostliny v něm všeobecně klíčí lépe. Sama mám vyzkoušen výsev i v běžném substrátu, je to také varianta, ovšem pro začátečníka může přinést několik překážek (snadnější přemokření, choroby apod.).

Vzrostlé rostliny můžete zasadit do substrátu pro bylinky nebo nějakého univerzálu. Některým bylinkám můžete zeminu jemně nadlehčit pískem či perlitem (třeba tymián, rozmarýn, levandule, …).

Jak bylinky hnojit

Při častém řezu a nedostatku místa budou bylinky časem potřebovat „krmení“ – musí přeci z něčeho růst. Osobně používám především žížalí čaj, někdy slepičince, někdy mám vyhnojený substrát (vermi)kompostem už z jara. Používám extra slabý roztok, žádnou divočinu a všeobecně hnojím spíš méně a některé bylinky prakticky vůbec (nebo jen párkrát za sezónu).

Jednoleté bylinky vs. trvalky

Jsou bylinky, které vám vydrží roky (některé jen při dobrém zazimování). A naopak bylinky, které jsou jednoletky, či se jako jednoletky pěstují, protože nezvládnou naši zimu.

Trvalky: máta, rozmarýn, pažitka, tymián, oregáno, vytrvalá majoránka, …

Jednoletky: bazalka, koriandr, klasická majoránka

Dvoulekta: petržel, vykvétá druhým rokem

V čem bylinky pěstovat

Výběr velikosti a typu nádoby podléhá jednoduchému pravidlu: Čím menší nádoba, tím méně prostoru pro kořeny, což se odrazí na vzrůstu a kvalitě rostlin. O tom, jestli bude truhlík či květináč obyčejný, terakotový či samozavlažovací – to už je na vašem zvážení a podmínkách vašeho balkonu (teplo, častá nepřítomnost).

TIP: Nenáročná na místo je třeba bazalka, tymián či naťová petrželka a zavděčíte se jim i klasickým balkonovým truhlíkem. Naopak taková pažitka či libeček už potřebují jít kořeny víc do hloubky.

Jak bylinky nakombinovat do jedné nádoby

Osobně si myslím, že je nejlepší pěstovat každou bylinku zvlášť. Chápu ale, že na balkonech bojujete s místem. Je proto dobré kombinace vytvořit podmínek, které jednotlivé druhy preferují. Rozhodně nedoporučuju mít v jednom malém truhlíčku sesazeno příliš druhů zároveň, volte 2, maximálně 3 rostliny. Jak kombinuji já, jsem psala zde. Pokud jste lenošní číst, uvedu pár příkladů i zde:

  • tymián + rozmarýn
  • levandule +šalvěj + mateřídouška
  • pažitka + petržel + koriandr

TIP: Velmi ráda podsazuji velké rostliny právě bylinkami. Šetřím tak místo a truhlík využívám naplno. Například pod rajče dávám bazalku, pod lilkem petrželku a tak dále.

Ostatní péče: škůdci a zazimování

  • Škůdce řeším přírodními postřiky: Rock Effect, Biool či Neem Azal, Prev-Gard a pod.
  • Zazimování řeším netkanou textílií, chvojím z vánočního stromku a některé choulostivky, jako je třeba rozmarýn, můžete navíc podložit polystyrenem.
  • Používám také různé biostimulanty: například probiotika pro bylinky anebo mykorhizní houby. Oboje jsou produkty zlepšující kvalitu a růst rostlin (pozor nejedná se o hnojivo!). Rostliny jsou odolnější a zdravější, což v květináči oceníte dvojnásob.

Letem mým bylinkovým světem

Přidávám ještě průlet mými postřehy ke konkrétním bylinkám, ten výčet rozhodně není vyčerpávající. Přijde mi, že by si každá bylinka zasloužila vlastní mini článeček a nebo rovnou celou knihu. Ale třeba i vy z tohoto načerpáte nějaké poznatky.

Bazalka: Vysévám volně na povrch substrátu, zavlažím rosičkou. Nepřikrývám vrstvou substrátu, protože jej bazalka nadzvedává. Nemusí se přesazovat, nechat tak je. Slunné stanoviště. Výborně si rozumí v kombinaci s rajčaty.

Kopr: Seju rovnou ven (květen). Místo slunečné, nenáročné na půdu. Pozor, přijde mi, že kopr je extra citlivka na hustotu výsevu, jakoby rozhazuju po truhlíku, ať má místo. Po odkvětu schovávám semínka na další rok.

Koriandr: Vysejte v dubnu rovnou ven. Pokud pěstujete doma, dejte ho na světlé a chladnější místo, jinak se vám bude tahat. Jakmile žene do květu, květy trhám a prodlužuji si dobu sklizně. Po odkvětu schovávám semínka na další rok.

Levandule: Je něco mezi okrasnou bylinkou. Já mám všechny levandule ze semínek od táty, jemu to roste samo jako plevel v dlažbě. Prý je to ale jinak těžké vypěstovat, zkušenost nemám. Každopádně pořádně kvetla až druhým a třetím rokem, zvážila bych proto vzrostlou sazeničku. Místo slunečné, nenáročná na půdu. Po odkvětu a zjara ostříhat.

Libeček: Letos zkouším ze semínka, sela jsem ven v únoru. Jinak jsem měla vždy odkopky ze zahrady či sazenice. Snese stinnější místo i sluníčko.

Majoránka: Je jednoletka. Ze semínka vzchází perfektně, předpěstovávala jsem doma, pak přesunula celý vzrostlý trs na slunné stanoviště. Nenáročná na půdu.

Majoránka vytrvalá: Měla by být trvalkou, testuji, zatím úspěšně překonala zimu. Kupovala jsem vzrostlou sazenici, je to tak trochu samorost. Slunné stanoviště, nenáročná na půdu.

Máta: PLEVEL! Dejte ji samostatně. Strašně se rozlézá, ostatní rostliny utlačí. Po roce pěstování je škaredá a malá. Důvod? Utlačuje i sama sebe. Na jaře ji vždy vyklepnu z kýblu, osekám na pidi odnož a tu dám do nového substrátu. Úspěch zaručen, máta nová a jako ze škatulky. Snese slunce i polostín, chce dostatek vláhy.

Mateřídouška: Mám ze semínek už 7 let, je to držák. Všude podrůstá a vysemeňuje se, nestíhám ji stříhat. Slunné místo, extra nenáročná na půdu.

Meduňka: Seju rovnou ven. Zvládne slunce i polostín, dostatek vlhka (ale taky ráda chytne padlí). Přiznám se, že nevím kolikaletka to je, zatím se mi sama vysemeňuje všude možně.

Medvědí česnek: Chtěla jsem napsat, že mi vždy chcípne. Letos to poprvné zvládl, pašák, dokonce se sám vysemenil. Lepší vyset na podzim a samozřejmě rovnou ven. Ještě lepší dát cibulky, ze semínek to trvá tuším dva roky. Polostín, má raději vlhčí půdu, ale pozor na přelití, mně už dvakrát uhnil.

Oregáno (dobromysl): Podobné pěstování jako majoránka. Oproti ní je ale víceletka. Pěstovala jsem ze semínka, roste dobře. Nenáročný na půdu, slunné stanoviště. Plevel.

Pažitka: Psala jsem o tom výš, ze semínek roste dobře, ale trvá, než zesílí. Lepší (dle mě) koupit vzrostlou. Výživná půdu, dostatek vláhy, ale nepřemokřit, aby nehnila. Polostín.

Petržel: Seju rovnou ven (březen). Někde jsem četla, že je dobré, když semínka projdou chladem a něco na tom bude. Pokud pěstujete doma, dejte na pár dní do lednice, pak vyndejte a pěstujte na světlém chladnějším místě. Je dvouletka, druhý rok kvete, třetí rok vysévám znovu.

Rozmarýn: Mám koupenou rovnou vzrostlou sazenici. Místo slunečné, není náročný na půdu. Pozor na přezimování, doma mi vždy chcípl, proto zimuji přikrytý venku (ideální je ale světlé místo a cca 15 °C) a zatím ok.

Šalvěj: Mám ze semínek i sazenici. V tomhle případě bych asi koupila vzrostlou, na můj vkus roste poměrně pomalu asi jako levandule. Místo slunečné nenáročná na půdu.

Šanta kočičí: Ha, něco pro kočmíny. Sama se vysemeňuje, neřeším, jen vytrhávám jako plevel. Jo a našim kočkám nic neříká.

Tymián: Mám vzrostlou sazenici a pěstuji i ze semínek. Semínka jsem sela pouze na povrch substrátu a orosila rosičkou, na pár dní přikryla sáčkem. Na půdu nenáročný, slunečné místo.

Vavřín (bobkový list): Měla jsme několik let vzrostlé rostliny. Vavřín je těžké přezimovat, ale jde to. (Cca 10-15 °C, světlo.) Nechávala jsem venku, zazimované, většinou to zvládl. Problémem u nás byly puklice, se kterými jsem to po dvouletém trápení prostě vzdala. Nicméně mu vyhovuje slunce a je poměrně nenáročný na půdu.

PŘEDPĚSTOVÁNÍ v kostce soil blocking

Mrkni na můj nový kostkovač

…a začni pěstovat v kostce!

chci kostkovač
error: content is protected