Bazalka je pro mě symbolem léta a italských receptů, jestli něco nesmí na balkoně a zahradě chybět, pak je to právě ona. Pojďte si přečíst jak bazalku v truhlících pěstovat.
Pěstování bazalky ze semínka
Pěstování bazalky ze semínka je velmi jednoduché a co víc, dává vám docela možnosti ve výběru odrůd. Výsev je opravdu jednoduchá záležitost. Začínám kolem března.
- Semínka rovnoměrně rozprostřu po substrátu. Ne příliš nahusto, semínek stačí opravdu pár.
- Přitlačím do substrátu (nezahrnuju, nebo jen velmi lehce)
- Rozprašovačem udržuju vhlké.
TIP: Aby se rostlinky příliš nemačkaly, nevysévejte příliš nahusto. Pokud to i přesto přeženete, mladé rostlinky protrhejte a nebo rozesaďte.
Sazenice bazalky
Jednodušší variantou je zakoupení již vzrostlé bazalky ze zahradnictví, kterou po koupi určitě hned přesaďte (ven až v druhé polovině května podle teplot). Klidně tak můžete zachránit i rychlenou bazalku ze supermarketu.
TIP: Bazalka jde perfektně množit řízkováním, stačí si tak pár vrcholových řízků nastříhat bokem a nechat zakořenit ve vodě.
Stanoviště
Bazalku pěstuji na světlém a teplém místě. Nejraději ji kombinuju v nádobě s rajčaty, perfektně si spolu rozumí. Pěkně ale poroste i samostatně v menším truhlíku, či květináči.
TIP: Pakliže disponujete opravdu malým místem, doporučím trpasličí odrůdy, vlezou se opravdu kamkoliv. Vybírat také můžete z barevných variant a kromě klasické zelené seženete například i fialovou odrůdu.
Péče a sklizeň
Bazalku zalévám pravidelně, ale snažím se, aby substrát nebyl přemokřený. Sklizeň neprovádím po jednotlivých listech, naopak stříhám celé vrcholové řízky. Odspodu nechávám třeba 2-3 kolínka. Rostlinka se začne hezky větvit a dorůstat. Je důležité myslet na to, že pokud pravidelně sklízím a rostlina dorůstá, je potřeba ji přihnojit.
Zaštipovat bazalce květy – ano či ne?
Bazalku pěstuju jako jednoletku, naši zimu nezvládne. Lze ji ale na podzim přesunout domů a sklizeň si prodloužit, nebo řízkovat do aleluja. ALE! bazalka velmi snadno kvete – ideál nasbírat si zásobu vlastních semínek na další sezónu.
TIP: Květy samozřejmě můžete zaštipovat, doporučím ale pár květenství nechat. Kromě zdroje vlastních semínek, jsou květy poměrně velkým lákadlem pro hmyz. A taky to hezky vypadá.
Pár tipů navíc
- Škůdce řeším přírodními postřiky: Rock Effect, Biool či Neem Azal, před další konzumací je potřeba řádně umýt!
- Používám také probiotika pro bylinky a/nebo mykorhizní houby. Oboje jsou přírodní produkty zlepšující kvalitu a růst rostlin (pozor není to hnojivo!). Rostliny jsou odolnější a zdravější, což v květináči oceníte dvojnásob.