Jak si vypěstovat jahody v truhlíku

Jak si vypěstovat jahody v truhlíku 2048 2560 Pavlína

Jahody rostou všude. Nekecám. Je úplně jedno, jestli máte k pěstování malý balkon, obrovskou terasu, nebo jen úplně malilinkatý parapet. Jahody řadím mezi balkonové „must have“, určitě se je nebojte vyzkoušet.

Jen si zkuste představit tu nádheru – místo protivných muškátů (sorry, ty se nedají jíst) máte čerstvý jahody přímo pod nosem. Bonusem budiž to, že taky docela pěkně kvetou.

Jahody jsou celkem nenáročné a jejich pěstování v nádobách se hodí i pro úplné začátečníky. K životu potřebují jen tři základní věci: vodu + živiny + slunko. Hehe, jak nečekané.

V čem jahody pěstovat

Truhlík

Doporučuju sáhnout po samozavlažovacím truhlíku a hned vysvětlím proč: jahody jsou celkem žíznivé a když budou na celodenní sluneční výhni, určitě se ta investice vyplatí. Vyzkoušenou mám velikost 60 cm, aktuálně používám velikost 80 (vleze se tam víc sazeniček). Zaměřte se i na systém zavlažování, nevěřili byste, ale výrobce od výrobce se dost liší. Určitě berte ty se samozavlažovacími knoty, je to lepší.

Závěsné květináče

Určitě proč ne. Osobně mi nich jahody moc nerostly, protože jsem je měla umístěné přímo na zemi (nemám možnost zavěsit) a odraz tepla už byl extrémní. Táta stejné jahody pěstuje ve velikosti 30 cm a jahody hezky rostou i plodí. I zde doporučím samozavlažovací typ.

Jiné nádoby

Moje oblíbená varianta! 🙂 Kbelíky, květináče, plechovky. Určitě si ale pohlídejte správnou velikost nádoby a myslet je potřeba na množství zálivky, ale nenechte se odradit.

Kolik sazenic do truhlíku?

U klasického truhlíku se řídím jednoduchým pravidlem 1 sazenice na 20 cm. Trocha matematika: do  60 cm dlouhého truhlíku tedy dávám sazenice 3 a tak dále.

Co potřebují balkónové jahody dál

Substrát

Jakýkoliv univerzální zahradnický substrát bude fajn (pokud možno bez rašeliny, protože eko). Lze také experimentovat se zeminou ze zahrádky, tu ale nezapomeňte odlehčit kompostem a perlitem.  Možností je samozřejmě substrát určený přímo na jahody. Takový substrát je vymazlený – přesně podle potřeb, ale.. mně se za to nechce utrácet, navíc chci co nejvíce jet svůj systém starý substrát + (vermi)kompost. Ale někdy to třeba vyzkouším, ať mám srovnání.

Hnojení

Moje oblíbené téma. Jahody málo plodí? Je potřeba si uvědomit, že jsou to rostliny v omezeném prostoru. Hnojit je potřeba (u komerčních hnojiv dle návodu). Osobně dávám zrovna to, co mám zrovna k dispozici. Žížalí čaj, výluh z bokashi, hnojík, slepičince a tak dále. Samozřejmě ne vše naráz, nechceme jahody přehnojit. V zahradnictví také seženete speciální hnojiva na jahody.

Stanoviště

Zcela upřímně, sever je hodně špatný. Dobré stanoviště pro pěstování jahod je cokoliv mezi východem po západ, ideální je co nejdelší denní osvit. Já mám jahody na jižní terase. Mám vysledováno, že truhlík, na který svítí nejkratší dobu, plodí nejhůře.

Co pěstovat

Sáhněte po stáleplodících převislých jahodnících. Jedině tak bude jahod hodně po celou sezónu. Vyznačují se tvorbou velkého množství šlahounů, na kterých dokáží plodit. Klasické jednouplodící jahody proto nebudou dobrá volba.

Na trhu je velké množství stáleplodících odrůd. Já mám vyzkoušené: Maranell, Mara de Bois a Ostara. První dvě odrůdy jsou to chuťově srovnatelné, velké a šťavnaté, Ostara mi až tak nechutnala.

Tenhle obrázek si nezkopíruješ.