Pěstování rajčat v nádobách: Malý prostor, velká radost

Pěstování rajčat v nádobách: Malý prostor, velká radost 769 1024 Pavlína

Rajčata pěstuju v nádobách víc než deset let. Táta ještě déle. Já na balkoně, on na zahradě. Oba jsme za tu dobu vyzkoušeli desítky odrůd, různé vychytávky a tipy, prošli si mnoha úspěchy, ale i nezdary. Ráda se o naše poznatky podělím, pojďte se podívat jak na to!

V JAKÉ NÁDOBĚ RAJČATA PĚSTOVAT

Nejprve si promyslete, kolik máte na rajčata místa. Zda budete pěstovat na zahradě, na dvorku, nebo máte k dispozici malý/velký balkon. Od toho se odvíjí nejen výběr nádoby, ale následně i pěstované odrůdy.

Osobně jsem začínala s balkonovými odrůdami v kbelíku (cca 10 l). Naučil mě to tatínek, který v kbelících pěstuje doteď (byť má zahradu). Proč v kbelících pěstuje, vysvětlím níž.

Postupem času jsem přešla na samozavlažovací velkoobjemové truhlíky (18 l) a u těch jsem už zůstala. Výhoda je asi jasná, šetří čas a zálivku.

Stále ale objevuji nové a nové možnosti, takže zkouším pěstovat v klasických truhlících, závěsných žardinách (u rodičů pod pergolou), pěstabních stolech.

BALKONOVÁ, KEŘÍČKOVÁ, TYČKOVÁ RAJČATA… JAK SE V NICH ZORIENTOVAT?

Jak jsem zmiňovala, podle velikosti nádoby si vyberete typ a odrůdu rajčete.

Balkonové odrůdy rajčátek jsou vlastně keříčková rajčata, ale v zakrslé verzi. Plodí malými rajčátky. Díky kompaktnímu vzrůstu se vlezou všude: do klasických truhlíků (60 cm), závěsných žardin, menších kbelíků i květináčů). Nezaberou moc místa, takže je v klidu nacpete i na nejmenší balkon nebo klidně parapet. Výhodou je, že je v nádobách uživíte i uzalíváte.

Oblíbené odrůdy: Aztek, Vilma, Tumbling Tom (vhodné i do žardiny)

Oproti tomu klasická rajčata tyčková i keříčková potřebují daleko větší prostor. (Bavíme se teď o odrůdách do zahrady a skleníku). Počítejte s nádobou ideálně o objemu 20 l (a víc). Taková rajčata jsou navíc náročnější na péči – především co do živin a zálivky. Pokud si vše pohlídáte, není důvod se pěstování klasických rajčat v nádobách vyhýbat.

Keříčkové odrůdy do nádob moc nedoporučuju hlavně pro jejich růst do šíře. Nějaké odrůdy jsem zkoušela a vždycky z toho byla nepropustná džungle, která nakonec zabrala moc místa. V zahradě to třeba nebude takový problém, ale já pak narážela na špatnou průchodnost mezi truhlíky a taky se mi rajčata špatně vyvazovala (vyvazovat se samozřejmě většinou nemusí, ale v pátém patře máme poměrně větrno a rostliny se pod tíhou plodů lámaly.)

Oblíbené odrůdy: Rubínek

Tyčkové odrůdy jsem si naopak zamilovala, protože se jim usměrňuje růst nahoru (což mi šetří místo). Potřebují ale oporu, což je v nádobách poměrně omezující. Já je nechávám šplhat po provázku. Pěstuju hlavně odrůdy s malými plody (cherry). A nemůžu si pomoct, ale prostě mi všechna tyčková rajčata chutnají víc, než všechny balkonovky a keříčky dohromady.

Oblíbené odrůdy: Jahodo, Trixi, Black Cherry (chuťově top strop!), Yellow Submarine

TIP: Jaký je hlavní rozdíl mezi keříčkovým a tyčkovým rajčetem? Tyčkové rajče se pěstuje na jeden hlavní „stonek“ a všechny boční výhonky se zalamují/zaštipují. Oproti tomu keříčkové se nechává růst, je nižší, za to však širší.

STANOVIŠTĚ

Rajčatům se bude líbit na slunném stanovišti, mám vyzkoušeno, že snesou i kratší osvit, ale určitě volte teplé a světlé místo. Zároveň dostatečně vzdušné (ne větrné).

Dostávám se teď k poměrně podstatné věci. A taky vysvětlím slibovaný důvod, proč otec doteď pěstuje rajčata v kbelících.

Rajče je poměrně náchylná rostlina na vlhko a proto máme rajčata chráněná proti dešti. Já pod převisem střechy, táta pod převisem pergoly. Na rajčata prší míň, zároveň se sluní na zdi, takže jsou i za chladnějších dnů „v teple“. Taková rajčata daleko méně trpí na plíseň, máme to ozkoušené, otec, ani já rajčata proti plísni nestříkáme.

SUBSTRÁT PRO RAJČATA

Rajče bude vděčné za kvalitní zahradní zeminu smíchanou s kompostem (táta dává orientačně poměr 2:1). Já si poslední roky míchám substrát taktéž vlastní. Orientačně zase dávám poměr 2:1, z čehož dva díly jsou „starého substrátu“ a 1 díl kompostu.

Do substrátu přidávám různé „vylepšováky“, od perlitu přes kokosové vlákno, nezapomínám na hnojivo v podobě slepičinců, hmyzích bobků, vermikompost, bokashi výstup, mykorhizní houby atd. atd. Žádný rok nemám substrát stejný, protože pořád zkouším a testuji. Nedávám všechno samozřejmě naráz! 🙂

Pro začátečníka doporučím univerzální zahradnický substrát, pokud možno, vyhnojený organicky a bez rašeliny.

ZÁLIVKA

Rajčata jsou nicméně poměrní pijaji, v době, kdy mají plody toho zvládnou poměrně dost. Myslete na to a rajčata dobře zalévejte. Z důvodů rizika zmiňovaných plísní doporučím zalévat odspodu – do podmisky, nebo nádrže zavlažovacího květináče, kolem stonku jen velmi opatrně, nikdy ne přes listy.

TIP: Zalévat zvrchu musíte samozřejmě mladé sazenice, než prokoření celou nádobu. Ale opakuju: nikdy ne přes celou rostlinu.

HNOJENÍ

Pakliže použijete předhnojený substrát, je potřeba začít hnojit až podle návodu (obvykle to bývá cca 4-6 týdnů po vysazení). Doporučím opět spíše organické hnojivo. Budu se opakovat, ale moje nejoblíbenější metoda je žížalí čaj (to, co stočím i výluh z vermikompostu), hmyzí bobky, bokashi výluh. Různě to střídám a obměňuju a hnojím v rozmezí cca 2-4 týdnů. To podle toho, v jaké růstové fázi (a stáří) rostlina je. Obrovskou kvetoucí/plodící rostlinu hnojím častěji, než měsíc vysazenou sazenici, která ještě čerpá živiny ze substrátu.

PROBLÉMY S RAJČATY V NÁDOBÁCH

Sundáme si na chvíli růžové brýle, ono to v té nádobě samozřejmě není jen tak. I rajčata v nádobách trpí na onemocnění, škůdce a další potíže. Sepisuju na to samostatný článek, doplním snad velmi brzy. 🙂

Ve zkratce zmíním jednu myšlenku: Je potřeba si uvědomit, že rostlinám v nádobách velmi rychle dochází voda i živin. A protože nejsou ve volné půdě, nejsou ani dostatečně chráněny zdravou půdou – tedy přesněji životem v ní. Proto budou vyžadovat vaši dostatečnou pozornost a hlavně pravidelnou péči. Není nic horšího, než nepravidelná zálivka a výpadek v krmení… Na to se vám vyprdne nejen rajče.

Můžete samozřejmě vyzkoušet všechny různé biostimulanty a podpůrné prostředky (mykorhiza, probiotika, lignohumát, …), opakuju ale, že alfou a omegou je správná a důsledná péče.

Tenhle obrázek si nezkopíruješ.