Jak na výsev paprik

Jak na výsev paprik 886 886 Pavlína

Papriky jsou plodinou, která u mě na balkoně nesmí chybět. Právě teď nastává období pro její výsev, mrkněte, jak papriky vysévám. V závěru najdete videonávod a tip na pár odrůd, které se mi na balkóně osvědčily.

JAKÉ PODMÍNKY PAPRIKA POTŘEBUJE

Pojdmě si nejprve říct základní pravidla k výsevu paprik. Nejdůležitější rada je: Řiďte se vlastními podmínkami doma.

Ve zkratce:

  • výsev leden-březen
  • optimální teplota klíčení cca 25+ °C
  • doba klíčení cca týden

Dobrým doporučením před samotným výsevem je namočení semínek do vody. Na několik hodin, klidně i přes celou noc. Obal semínka je poměrně pevný a delší dobu trvá, než nasákne vodu. Když to neuděláte, nic se nestane, jen si o něco prodloužíte klíčení.

Paprika je teplomilná a potřebuje ke klíčení teplo. Ideální teplota je něco kolem 27-29 °C. Vyklíčí samozřejmě i za nižších teplot, ale trvá to o něco delší dobu. Výsev proto v prvních dnech umisťuju na nejteplejší místo. Když svítí sluníčko, využiju vyhřívaný parapet, když ne, mám výsev v místnosti. Topení, nebo místo poblíž krbu bude dobrá volba, jen si hlídejte, ať je neuvaříte. 🙂

Jak to dělám já: Obvykle začínám přelom ledna/února, nebojím se posunout začátek výsevu až první půlku února. Mám doma teplo, takže papriky mi vyklíčí skoro hned. Zároveň žiju v teplé oblasti + terasa na jih, skoro ideální podmínky k pěstování. Pokud bych měla doma chladněji, určitě bych se nebála začínat dřív, v chladnějších oblastech bych také sáhla po ranějších odrůdách.

JAK NA VÝSEV

Do čeho papriky vysévat

Je úplně jedno, do čeho budete vysévat. Tipů je hodně, každému vyhovuje něco jiného. Pokud s pěstováním opravdu začínáte, je za mě nejjednodušší kombinace salátové krabičky a výsevního substrátu.

TIP: Proč doporučuju výsevní substrát? Protože je pro začátečníka opravdu nejjednodušším řešením a často je s nimi i úplný zelenáč úspěšný. Ano, doporučila bych substráty bez rašeliny a pokud si troufáte udělat něco navíc, jděte do nich. Jen je nezapomeňte přesít na jemnější strukturu a odlehčit pískem/perlitem.

Postup
  1. Navrstvím substrát do krabičky.
  2. Je-li substrát dostatečně vlhký, pokladu na něj semínka.
  3. Zasypu další tenkou vrstvou substrátu.
  4. Zvlhčím rozprašovačem, pokud je potřeba.
  5. K udržení vlhkosti – než papriky vylezou – použiju sáček, poklop, nebo další salátovou krabičku.
  6. Umístím na vhodné podmínky viz výš.
Papriky vylezly a co dál?

Jakmile papriky vykouknou na světlo, nechám je trochu povyrůst a zesílit. Všeobecně ale nečekám moc dlouho, k pikýrování se chystám zpravidla v době, kdy začínají tlačit první pravé listy (to jsou hned ty další po prvních dvou děložních). Proč? Vysévala jsem do slabé vrstvy substrátu, který není moc výživný a mladá rostlinka brzy bude potřebovat dostat „najíst“.

K přesazení mladých sazeniček používám obyčejný substrát (obvykle vlastní namíchaný), začátečníkům doporučím zahradnický univerzál (opět se přimluvím za variantu bez rašeliny).

BALKONOVÝ TIP NA ZÁVĚR

Na závěr doporučím pár odrůd paprik, které se mi v nádobách na balkoně velmi osvědčily:

  • Hamík – malé sladké oranžové papričky, velké množství plodů
  • Rubín – nejlepší a nejčervenější paprika, kterou zbožňuju, plodí perfektně
  • Calipso – vhodná k vlastnímu semenaření, moc dobré šťavnaté žluté plody

Tenhle obrázek si nezkopíruješ.