
Právě v únoru startuje zahradnická sezóna opravdu na plno, s prodlužujícími dny přibývá výsevů, otepluje se a v truhlících už pučí první cibuloviny i saláty. Na co v únoru nejen na balkoně nezapomenout?
Restartuju citrusy
Střih
Citrusy v období přelomu ledna a února stříhám. Snažím se trefit do doby, než se objeví jarní pučení. Protože mám ale rostliny doma v teple, trefuje se do toho jen velmi těžko.
Všeobecně zkracuju holé a škaredě rostlé větvičky. Kosmetický střih pak provádím i během sezóny. Zkrátka šmiknu to, co se mi nelíbí a u čeho mám pocit, že zavazí. Nejsem ale žádný profík, jednoduše se jim snažím dát nějaký tvar.
Obnova substrátu
Pokud je to potřeba, u citrusů vyměním také substrát. Pokud už jsou v konečné velikosti květníku, dělám to tak, že stromek vyjmu, odstraním vrchní a lehce i boční substrát. Nezasahuju příliš, abych si neponičila kořeny. Současně zkontroluju stav kořenů a vrátím do květníku. Citrusy nepřesazuju každoročně, většinou mi to vychází ob dva až tři roky.
Přesazuju pokojovky
Stejně jako citrusy, i pokojovky začínám otravovat v únoru. Myslím, že hodně budete namítat, že je pro tuto činnost vhodný spíš březen, nicméně dělám to tak léta létoucí. Proč už teď a ne až v březnu? Jednoduše proto, že v březnu už nemám čas. Samozřejmě se řídím našimi podmínkami doma (teplo, světlo) s ohledem na konkrétní rostlinu. Při přesazování kontroluju kořeny, přítomnost škůdců a rostliny si také nařízkuju pro green swap.
S čím naopak vyčkávám, je sprchování. V tuto dobu je riziko přemokření substrátu příliš veliké a proto ho nechávám na později. Pokud je rostlina hodně zaprášená, lehce ji otřu vlhkým hadříkem.
První velká kontrola teras
Zahrnuje především:
- kontrola životaschopnosti rostlin
- střih keřů a jiných rostlin
- úklid
- částečné odzimování (choulostivé rostliny nechávám přikryté)
- vylévání přebytečné vody z truhlíků, případně zalévání těch suchých
Během teplých dnů začínám s postupnou obnovou substrátů v truhlících. Snažím se většinu stihnout už na podzim, abych toho při jarním předpěstování neměla moc, ale nikdy nestihnu vše a proto to doháním v únoru.
První výsevy
Úplně první výsevy některých rostlin začínají už v lednu, psala jsem o tom v lednovém úkolníčku. Já s výsevy nerada spěchám, většinou opravdu začnu až v půlce února.
TIP: V únoru můžete vysévat: papriky, chilli, celer, lilky, lobelky a některé další okrasné květinky, kedlubny, saláty, …
Plán pro novou sezónu
Je to nejtěžší věc vůbec, pracuji na něm velmi dlouho. V lednu stihnu hrubý návrh a během jara ho nechávám uzrát (jako kompost, haha). Věřte mi, vyplatí se to. Zároveň přiznávám, že jsem z něj vždy nervózní, protože spoustu věcí už pak během sezóny nezměním. Mít (alespoň hrubý) plán se hodí například i pro nakoupení semínek a rostlin, pak se vám nestane, že v zahradnictví berete vše hlava nehlava. Tedy možná…