Balkonový úkolníček ÚNOR

Balkonový úkolníček ÚNOR 639 801 Pavlína

Únor zdá se být posledním měsícem zahradnického nicnedělání, opak je ale pravdou. Právě v únoru už začíná spousta důležitých činností, které je potřeba na balkoně udělat.

Na instagramu mi chodilo hodně dotazů a přání, abych víc ukazovala, kdy co a jak dělám. Paradoxně jsem zjistila, že takový to-do-list si vlastně píšu celý život – ve škole, v práci, v domácnosti – a vlastně i to pěstování není výjimka. Rozhodla jsem se jej tedy přepsat do elektronické podoby. A třeba v něm najdete inspiraci i vy. Uvádím ho tak, jak to dělám já, jak mám ozkoušeno, že mi to funguje. Proto, chcete-li se inspirovat, vždy se řiďte vlastními podmínkami a okolnostmi, v některých bodech je to určitě třeba.

Citrusy

Stříhala jsem na začátku února před prvním pučením. Zkracuju holé větve (a hnusné větve, haha) a taky se jim dosti amatérsky snažím dát tvar. Velmi mi v tomto ohledu radí kamarád (zdravím Michale!), k profíkovi mám však velmi daleko. Kosmetické střihy pak provádím i během sezóny. Zkrátka šmiknu to, co se mi nelíbí a u čeho mám pocit, že zavazí. U citrusů jsem obměnila také část substrátu za nový. Protože jsou v konečné velikosti květníku, dělám to tak, že stromek vyjmu, odstraním vrchní substrát a lehce i boční (kam mě kořeny pustí). Zkontroluju stav kořenů a vrátím do květníku. Nedělám to samozřejmě každý rok, většinou ob dva až tři roky.

Pokojovky

Pokojovky přesazuju v únoru (opět jen podle potřeby, určitě ne každou každý rok). Myslím, že hodně budete namítat, že je pro to vhodný až březen, nicméně dělám to tak léta létoucí. Za ty roky si žádný zelený kamarád nestěžoval, ještě aby jo, že. Proč už teď a ne až v březnu? Jednoduše: v březnu už nemám čas. Samozřejmě se řídím našimi podmínkami doma (teplo, světlo) s ohledem na konkrétní rostlinu. Při přesazování kontroluju kořeny, přítomnost škůdců atd. Rostliny si také nařízkuju pro green swap. Jediné co nedělám – kytky ještě nesprchuju. Nechávám to na později. Pokud je kytka hodně zaprášená, lehce ji otřu vlhkým hadříkem.

První velká kontrola teras

Zahrnuje především kontrolu rostlin po zimě, střih keřů a jiných rostlin, úklid, částečné odzimování (choulostivé rostliny nechávám přikryté). Také vylévání přebytečné vody z truhlíků a zalévání těch, kde bylo sucho. Ale to ostatně hlídáme celou zimu. Pomalu a jistě začínáme měnit substrát u rostlin a „obnovovat“ starou hlínu.

První výsevy

Výsevy některých rostlin začínají už v lednu, já vím. Já ale nerada spěchám, většinou opravdu začnu až v půlce února. Pro představu, co lze šupnout do hlíny brzy: papriky, chilli, celer, lilky, lobelky a některé další zdobné květinky, kedlubny, saláty, … Je toho mraky, stačí si jen vybrat.

Plán pro novou sezónu

Je to nejtěžší věc vůbec, pracuji na něm velmi dlouho. Když to přeženu, řekla bych, že nad ním přemýšlím už od podzimu. Stejně myslím, že ho dokončím až během března a to bůhví. Plánu dávám čas uzrát, nechávám si to pěkně uležet (jako kompost, haha), vyplatí se to. Zároveň přiznávám, že jsem z něj vždy nervózní, protože spoustu věcí už pak během sezóny nezměním. Mít (alespoň hrubý) plán se hodí například i pro nakoupení semínek a rostlin, pak se vám nestane, že v zahradnictví berete vše hlava nehlava. Tedy možná. :))

Tenhle obrázek si nezkopíruješ.