Bazalka je pro mě symbolem léta a italských receptů, jestli něco nesmí na balkoně a zahradě chybět, pak je to právě ona. Pojďte si přečíst jak bazalku v truhlících pěstovat.
Pěstování bazalky ze semínka
Pěstování bazalky ze semínka je velmi jednoduché a co víc, přináší větší ve výběru odrůd. Začínám kolem března.
- Semínka rovnoměrně rozprostřu po substrátu.
- Přitlačím do substrátu (nezahrnuju, nebo jen velmi lehce)
- Rozprašovačem udržuju vlhké.
TIP: Aby se rostlinky příliš nemačkaly, nevysévejte příliš nahusto. Pokud to i přesto přeženete, mladé rostlinky protrhejte a nebo rozesaďte.
Sazenice bazalky
Jednodušší variantou, pokud si na výsev netroufáte, je zakoupení již vzrostlé bazalky ze zahradnictví. Tu však po koupi určitě ihned přesaďte do nového. Klidně tak můžete zachránit i rychlenou bazalku ze supermarketu. Platí opět pravidlo, že by jednotlivé rostliny měly mít dostatek místa.
TIP: Bazalku lze snadno namnožit řízkováním, stačí si tak pár vrcholových řízků nastříhat bokem a nechat zakořenit ve vodě.
Stanoviště
Bazalku pěstuji na světlém a teplém místě. Ven by proto měla jít nejdříve v druhé půlce května, kdy již nehrozí mrazíky. Nejraději ji kombinuju v nádobě s rajčaty, protože si spolu perfektně rozumí. Skvěle ale poroste i samostatně v menším truhlíku, či květináči.
TIP: Pakliže disponujete opravdu malým místem, doporučím trpasličí odrůdy, vlezou se opravdu kamkoliv. Vybírat také můžete z barevných variant a kromě klasické zelené seženete například i fialovou odrůdu.
Jak o bazalku dál pečovat
Zálivka
Bazalku zalévám pravidelně, ale snažím se, aby substrát nebyl přemokřený.
Řez a sklizeň
Sklizeň neprovádím po jednotlivých listech, naopak stříhám celé vrcholové řízky. Rostlinka se z úžlabí začne hezky větvit a dorůstat. Také nikdy nesklízím rostliny úplně celé tzv. „na ježka“, nechávám odspodu třeba 2-3 kolínka s listy – rostlina totiž potřebuje fotosyntezivat. Něco jí proto ponechte, ať ji zbytečně nevyčerpáte.
Hnojení
Hnojit můžete buď speciálním hnojivem na bylinky, nebo jít cestou univerzálních hnojiv – já vždy volím hnojiva organická (žížalí čaj, hmyzí trus apod.).
Je důležité myslet na to, že pokud pravidelně a intenzivně sklízíte, rostlina potřebuje dostak živin, aby mohla dorůstat. V květináči živiny časem dojdou. Není však potřeba to příliš přehánět, bylinkám všeobecně stačí méně. Podle velikosti nádoby a fázi růstu rostliny je to jednou za 2-4 týdny.
Zaštipovat bazalce květy – ano či ne?
Bazalku pěstuju jako jednoletku, naši zimu nezvládne. Lze ji ale na podzim přesunout domů a sklizeň si prodloužit, nebo řízkovat do aleluja. A pozor – bazalka velmi snadno nakvétá, po tvorbě semínek daná rostlina odumírá, častějším zaštipováním květů si proto prodloužíte sklizeň.
TIP: Pár květů na bazalce ponechte. Kromě zdroje vlastních semínek, jsou totiž velkým lákadlem pro hmyz. Nu, a taky to hezky vypadá.
Pár tipů k pěstování bazalky navíc
- Škůdce na bazalce řeším přírodními postřiky: Rock Effect, Biool či Neem Azal, před další konzumací je potřeba řádně umýt!
- Používám také probiotika pro bylinky a/nebo mykorhizní houby. Oboje jsou přírodní produkty zlepšující kvalitu a růst rostlin (pozor není to hnojivo!). Rostliny jsou odolnější a zdravější, což v květináči oceníte dvojnásob.