Málo místa na balkoně mě vždy nutilo sezazovat rostliny dohromady a efektivně tak šetřit místem. A zrovna bylinky jsou ke kombinování jako stvořené. Ne vše však funguje, jak se na první pohled může zdát…
Úplně vidím sebe před pár lety: můj první balkon a první potřeba osázet volné místo bylinkami. Následovaly dlooooouhé hodiny (a dny) strávené na internetu a především pak Pinterestu. Moje první rada je: nevěřte všemu co na internetu vidíte!
Proč to někdy nefunguje
Uznávám, že někdy se na Pinterestu najde i něco užitečného a opravdu inspirujícího. Ale povětšinou spíš narazíte na líbivé fotografie DIY projektů jako jsou osázené palety a PETky či překombinované truhlíky, které jsou plné vitálních a krásně rostlých bylinek. Ono to vypadá taaaak krásně, že? Ale bohužel vás zklamu… je nutné si uvědomit, že tyhle projekty jsou ve většině případů osázené hlavně kvůli fotografii a nejsou z dlouhodobého hlediska moc funkční a udržitelné – rostliny nikdy nebudou takto vitální. Zkrátka chci říct, že pěstování v extrémně malém prostoru či ve stylu „vše v jednom“ je tak trochu blbost a přináší s sebou nejeden problém.
Jaké kombinace bylinek se mi osvědčily?
Níže najdete seznam bylinkových kombinací, které mám za léta pěstování na balkoně vyzkoušené. Pro jistotu znovu zdůrazním, že vždy je potřeba zohlednit druh bylinek a velikost nádoby. Je dobré kombinovat vždy takové bylinky, které mají podobné nároky na pěstování.
Čím větší nádoba, tím více rostlin
Některé bylinky jsou sice drobné, ale i ony potřebují to svoje – dostatek místa, světla, vody i živin. Všeobecně platí, že čím větší nádoba, tím méně péče po nás rostlina bude chtít (zálivka a hnojení). Menší bylinky, jako je například tymián či oregano, lze pěstovat v klasických balkonových truhlících a některé větší, například libeček, je zase lepší umístit do nádob hlubších.
Protože ale na balkoně všichni řešíme nedostatek prostoru, nabízí se možnost některé bylinky sesadit dohromady. Optimum by samozřejmě bylo, aby každá rostla zvlášť, pokud však šetříme každý centimetr, bude kombinování bylinek skvělým fíglem. Jak už jsem psala – ne vždy kombinování alá „všechno dohromady“ funguje.
Například: Do truhlíku o délce 60 cm pěstuju 2 (max 3) drobnější druhy. Volím také kombinaci středomořských bylinek – tymián + mateřídouška.
- koriandr + petržel – moje nejoblíbenější kombinace
- pažitka + petržel – spolu rostou hezky, myslete na to, že petržel je pouze dvouletka
- dobromysl (oregáno) + majoránka + tymián + mateřídouška – když to pak všechno mezi sebou proroste, je to doslova vonící chumel
- tymián + vavřín + rozmarýn + levandule – za mě top kombinace, ale pozor, vavřín a rozmarýn potřebují větší nádobu
- mátu rozhodně dejte na samotku, protože je intenzivně rozrůstající prevít – jiné bylinky brzy začne dusit
Vytvořte z bylinek spodní patro vyšších rostlin
Není nutné se omezit pouze na kombinace bylinka-bylinka. Protože je spousta druhů drobných, ráda jimi podsazuji i větší rostliny a plodiny, čímž tvořím „spodní patra“, která taktéž efektivně šetří místo. Vyzkoušeno mám například:
- Bazalka miluje rajčata a rajčata milují bazalku, vždy pěstuji společně.
- Medvědí česnek a libeček pod vrbou.
- Meduňka bydlí pod ostružinou.
- Šalveji se daří pod fíkovníkem.
- Mateřídouška a majoránka se zabydlely pod nektarinku.
- Tymián nečekaně testuji pod vínem.