Jaké používám cedulky k výsevům

Jaké používám cedulky k výsevům 793 991 Pavlína

Jaké metody značení výsevů se mi osvědčily? Vysvětlím vám, proč je nutné výsevy značit a taky prozradím, jak si nejjednodušeji vyrobit vlastní popisky.

Proč cedulky k rostlinnám používat snad nemusím vysvětlovat. Pokud si i přesto klepete na čelo, že přece poznáte rozdíl mezi paprikou a rajčetem, trochu vás vyvedu z omylu. Není totiž nic horšího, než nevědět, jaká která odrůda se nachází v tomto onom sadbovači a jestli toto rajče je tyčkové, nebo keříčkové.

To samé platí u přímých venkovních výsevů a výsadby (třeba cibulovin). Přestože si každý rok říkám, že si místa přece budu pamatovat, opak je pravdou. Za týden nevím nic a pak jen s napětím čekám, kde co vyleze. 🙂

Zjednodušeně: popisky u rostlin mi výrazně pomáhají zorganizovat pěstování.

# PŘÍMÝ POPIS

Nejjednodušší způsob, jak si ve výsevech udržet přehled, je jednoduché popsání výsevní nádobky. Tuto metodu mě naučil tatínek, je to jednoduché a praktické. Na tmavé povrchy stačí nalepit štítek (pozor na rozmočení), nebo si pořídíte bílou fixu. Nevýhoda je při přesazování ven anebo při přímém venkovním výsevu. Tam štítky stejně budete potřebovat.

Zápich z dřívka

Lze vyrábět z klacíků, nebo jednoduše nasbírat dřívka od nanuků. V lékárně také seženete lékařské špachtle. Výhodou je, že text na dřevě drží (hravější jedinci si jej mohou vypálit), který ale na druhou stranu nejde smazat, takže použití je buď jednorázové, nebo jich musíte mít opravdu hodně.

Přestože mi tato metoda mi přijde nejhezčí, postupně od jejich použití upouštím. Dřívka se často stanou obětí hniloby, která logicky nejde umýt a proto tím jejich vzhled a funkčnost velmi trpí.

Plastové cedulky z kelímků

Co se mi za roky osvědčilo nejvíce, jsou bezesporu plastové štítky. Není potřeba kupovat ty z obchodu, jednoduše a rychle si vyrobíte vlastní. Stačí vám k tomu kelímek například od jogurtu, nůžky a chvilka času:

  1. Kelímek nastříhám na jednotlivé proužky.
  2. Na jednom konci vystřihnu špičku (pro snadnější zapichování).

K popisování používám permanentní fix, který se z plastu jen tak nesmaže. Text jde jednoduše mazat například lihem, můžu si je tedy libovolně přepisovat. Vlivem počasí se fix může lehce šisovat, mám jinak ale zkušenost, že tyto štítky přežijí skoro všechno. Na konci sezóny všechny štítky sesbírám, vyčistím a uschovám na další rok.

Tenhle obrázek si nezkopíruješ.