Dej ptákům pít

Dej ptákům pít 2048 2560 Pavlína

Jaro je tu, sucho snad větší než loni a venku to připomíná počáteční saharu. Já mám problém uzalívat terasy – sice mám dešťovky 900 litrů, ale slunko nemilosrdně praží a praží (a dítě řve a řve, takže to ani nestíhám :)). A co mají teprve říkat ptáci, zvířata a hmyz, že jo.

Proto se na tebe obracím s prosbou: DEJ PTÁKŮM PÍT. A nejen ptákům, máš-li zahradu, ocení to i jiná zvířata, na terase a balkoně uděláš radost i hmyzu. Navíc, ptačí koupele jsou super podívaná! Stačí pořídit pítko, náklady jsou mizivé, údržba jednoduchá, ale ta radost z toho – ta je nevyčíslitelná.

Já mám na zábradlí přidělané pítko od české firmy Plastia (sezeneš na plastia.eu). Nejen, že je jednoduše hezké, ale perfektně se čistí – stačí sundat vrchní část, takže pítko nemusíš odmontovat od zábradlí.

Na zimu jsme pořídili i pítko a lá květináč, to je vytuněná vychytávka od manžela – tohle pítko totiž nezamrzá. Jakto? To ti prozradím tady. Každopádně tenhle květináč s podmiskou je super v tom, že se nevylívá pokud fouká, pořídíš-li plastovou verzi, dej tam kamínky – nebude se topit hmyz a pítko neulítne. (To od Plastie neulítne, mám ozkoušeno nejedním vichrem. Jen se při větru vylévá, takže kamínky jsou, nejen kvůli hmyzu, žádoucí.)

Pokud jsi pítko instaloval a ptáci nikde, buď prosím trpělivý. Ptáci si ho časem najdou, ale je také možné, že mají nějaký lepší zdroj vody. Každopádně určitě stojí za to být takovou „pojistkou“, až jinde voda nebude. Nám to trvalo nějaký ten týden, než nás objevili a teprve letos k nám létá už 8 druhů! Na byt v pátém patře docela úspěch.

Chci ještě letos vyzkoušet variantu se zásobníkem vody (sklenicí nad miskou), jsou toho plné internety, tak by mě zajímalo, jestli to funguje. Dám pak vědět.

A jen malá prosba (další, já vím) a závěr:

  • pítko prosím pravidelně doplňuj, nenechej ho vysychat, ptáci na tebe budou spoléhat,
  • dáváš-li pítko na zahradu, zajisti ho proti kočkám (na netu je rad hromada). A pořiď ještě jedno pítko na zem pro nelétavá zvířata. 🙂

Za hmyz, ptáky a jinou živou havěť ti děkuje Pakvítko!

Tenhle obrázek si nezkopíruješ.